Bugün: 22.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Sivil Toplum Gözüyle… Petrol ve Altın Piyasası Değerlendirilmesi…

Sivil Toplum Gözüyle… Petrol ve Altın Piyasası Değerlendirilmesi…

Brend petrolün fiyatının 105 Dolar’dan, 98 Dolar’a düşmesi ki bu da % 7 düşüş demek anlamına gelir; sanayideki enerji maliyet girdilerinin azalması pozitif anlama gelse de, diğer yandan sanayideki daralma ve büyüme hızının azalmasından dolayı talep azalma
Çin ve ABD gibi sanayi ve ekonomi devlerinin son bir yılda petrol taleplerindeki % 3,5 azalmasını yani Uluslararası Enerji Ajansı verilerini iyi okumak gerek. Yani dünya petrol üretimi artmamıştır. Son bir yılda enerji tüketicisi sanayi devlerinin talepleri azalmıştır. Bu çok da hayra yorumlanacak bir şey değildir. Az enerji az üretim demektir ki bu da ekonomik büyümenin yavaşlaması anlamına da gelir. Elbette başka değerlendirmeler de yapılacaktır.

Her şeyden önce petroldeki fiyat düşüşleri iç piyasada petrol ürünleri ve türevlerinde indirim ucuzluk demektir ki vatandaşın kısa vadede yararınadır. Daralan ekonomi, yani az enerji tüketimi-az mal ve hizmet üretimi demektir ki etkisini uzun vadede ekonomik durağan- durgunluk, piyasada az mal olması, işsizlik sorununun artması yani refah seviyesinin de dolayısıyla azalması olarak da okumak gerekir. İktisatta buna karşı zıt tezler de ortaya konabilir ve doğaldır.

Altın nereye gidiyor. Ne yapmalıyız?

Büyük yatırımcı işini bilir ve kâğıttan, sanal rakamlardan, dövizden, altından ve en önemlisi emlaktan kazanır zaten.

Altındaki sert değer düşmesini ben tamamen küresel sermayenin oyunu olarak değerlendiriyorum. Yani ne oldu da altının dünyadaki üretimi mi arttı da değer kayıp etti. Yook. O halde…

Kurt sisli havayı sever. İster küresel sermaye deyin ister yatırımcı karteller, tröstler, holdingler deyin isterseniz de finans kuruluşlar (Devletlerin Merkez Bankaları da dahil) altının bu düşük değerinden faydalanıp döviz rezervlerine altını hep düşünmüşlerdir ve de öyledir.

Çin ve Hindistan Merkez Bankaları başta olmak üzere birçok küresel global yatırımcı kısa süre sonra altında alım pozisyonuna geçeceklerini ve bu yaz döneminde de altının % 30-40 kadar prim yapacağını düşünüyor ve değerlendiriyorum. Merkez Bankalarının altın piyasasına girerek düşük fiyatla arz yapmasını ve rezervlerini eritmesini mantıklı ve reel değerlendirmiyorum.

Sonuç olarak kurtlar sofrası olarak düşünülen bu piyasada küçük yatırımcı kardeşlerimize altın almalarını şiddetle öneriyorum. Döviz bence şimdilik bu süreçte biraz uyuklayacağını düşünüyorum.
Başka bir yazımızla buluşmak üzere ömrünüz sıhhatli kazancınız bereketli olsun diyorum. Saygı ve selamlarımla.

Fethi KARAHÜSEYİN

Diyanet-Sen Giresun Şube Başkanı
İktisatçı ve Sosyal Bilim Araştırmacı
e-mail: fethikarahuseyin@gmail.com fethikarahuseyin@hotmail.com
GSM:  0530 425 84 52
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1145