Bugün: 22.03.2019

Üreticilere Sesleniyorum…

Ekonomik kamuoyunda birçok üründe olduğu gibi FINDIK üzerinde de baronların spekülasyon yaptıklarını hiç de hayret etmeden takip ediyoruz.

Fındıkla ilgili ilgisiz kişiler ve bazı örgüt ve kuruluşların bazıları kime bile hizmet ettiğini bilmeden SALLAMA ve REEL olmayan rekolteden bahsederek FINDIK ÜRETİCİLERİNE İHANET etmektedirler.

Güya bazı cenah ya da baronlar ve ALİVRECİLER; kafalarına göre DALAVERE yapmaya, rekolteyi basını da kullanarak yüksek gösterip üreticinin elinden ürünü ucuza kapmanın peşindedir...

Bu oyuna bütün üreticiler uyanık olup gelmemelidir…

Bunun kuralını anlamak için bizim gibi ekonomist olmaya da gerek yok.

Tedbirler belli…

Allah için ihtiyaç kadar ürünü pazara az az getirilmeli. Arz, talebin altında olmalı ki üründe fiyat yükseliş trendi yakalanmalı.

Bu bağlamda mutlak olarak emanete ürün veren; hem kendine, hem üreticilere ihanet etmiş olur ki asla EMANET fındık vermemelidir.

Lütfen basın SALLAMA ASPARAGAS ürün rekolte miktarlarını yüksek gösterilme sevdasından vazgeçmeli. Yoksa en büyük İHANETE alet olurlar.

Rekolte tahminin çok altında. Köy, kent, bağ, bahçe gezin bakalım. Ürün yerel ifadeyle abartı yapmadan yüzde 40 civarlarında CÖBRE durumda.

Bu rekolte hakeza verilen rakamların da %40 civarlarında aşağıda olması demektir.

Allah rızası için FINDIKLA İLGİSİ OLAN herkese sesleniyorum.

FINDIĞA YAPILAN İHANET OYUN MÜSTAHSİLE VE DOLAYISIYLA BÖLGE VE ÜLKE EKONOMİSİNE İNSANINA YAPILAN İHANET olarak algılamalıyız ki bu da KUL HAKKIDIR ve ALLAH`ın huzuruna üzerinde bu hakla gelmesini istemediği vebaldir.

Mazallah…

Bol bereketli kazanç ve ürünler dilek ve temennilerimle…

Fethi KARAHÜSEYİN

İKTİSATÇI /İslam Ekonomist ve Finans.
Top. Bilimci- Araştırmacı
fethikarahuseyin@gmail.com

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 816