Bugün: 22.03.2019

Yılbaşı Kutlamaları

Yılbaşı kutlamaları dini ve milli kültürümüzde olmayan tamamen hrıstiyan odaklı kültürlerin bir uzantısıdır.
Her miladi yılın bitimine bir hafta kala başlayan Noel kutlamaları ile yeni bir miladi yıla girişle başlayan yeni yıl kutlamaları dünya coğrafyasının çoğu yerinde kutlanmaktadır. Tamamen MS.3,5 asır sonrası Hristiyanlıkta yapılan deformasyon ve sonrası Noel kültürü ile başlayan bu kutlamaların İslam kültüründe ve yaşam tarzında yeri yoktur.

Çağımız insanlığının üçte birinin yaşamla-ölüm arasında hayata tutunabilmek adına yaşam mücadelesi verdiği dünyamızda tamamen Kapitalist zihniyetin insanları eğlenceye ve tüketim ve israfa özendirici bu etkinlik ve kutlamaların ne dini, ne milli ve ne de insani ve vicdani boyutu bulunmaktadır. Milyarlarca insanın açlık-sefalet içinde yaşam mücadelesi verirken eğlence-israf ve şaşalı-depdebeli böyle kutlamaların ve hareketin etik ve ahlaki boyutu da ayrıca insanlık sorgulamadan Müslüman kardeşlerimiz öncelikle kendiler sorgulamalıdırlar. Yılbaşı-noel ‘in Hz. İsa (AS) gibi yüce bir Peygamberin doğum günü olarak yukarıda ifade ettiğimiz şekilde anma ve kutlama gerekçe gösterilmesi bir inanan için en büyük gaflet ve dalalettir.

Bir Müslüman olarak bu kutlama günleri ve gecesini; Yüce Allah’ın bizlere bahşettiği en büyük nimet olan yaşamımızın bir kesitini zaman dilimini onun rızasına uygun olmayan içki, şans oyunları, kumar, ahlaki olmayan eğlencelerle geçirme ne lüksü vardır ne de böyle bir hayat garantisi. Müslüman akıllı olmalı ve zamanını iyi değerlendirmelidir.

Yeni miladi yılın başlangıcı olan gün İslam Tarihimizde anlamlı bir gün olan Mekke’nin Fethi günüdür. Tercihimizi ve yönümüzü iyi belirlemeli diyor kardeşlik , birlik ve beraberliğimize çok ihtiyaç hissettiğimiz bu günlerde miladi yılda şerlerden uzak sulh ve kardeşlik şuuru içinde yaşamalarına vesile olmasını Yüce Allah’ dan niyaz ederim.

Diyanet-Sen Giresun Şube BaşkanıFethi KARAHÜSEYİN

www.giresundiyanet-sen.org

0530-425 84 52
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 878