Bugün: 17.09.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • 1 Kasım Seçimlerine Ne Kaldı

1 Kasım Seçimlerine Ne Kaldı

.......................
Bugün aylardan Ekim, 1 Kasım seçimlerine ne kaldı! Bir aylık süre göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Ancak yapılan bu tekrar seçim halk kitleleri üzerinde bir heyecan yaratmış değil. 7 Haziran seçimlerinin yeni yapılmış olması, halkın heyecanının olmaması üzerinde elbette büyük bir etkiye sahip. Herhalde yüreği kıpır kıpır eden bir tek adaylardır.
Örneğin 7 Haziran seçimlerine göre memleketim Giresun’da en büyük değişiklik Ak Parti’de oldu. Ak Parti sebebi bizce meçhul bir şekilde seçilen Dr. Turhan Alçelik’i aday yapmadı. Seçilen Adem Tatlı’yı ise seçilmeyecek bir yere koydu. Üç dönem kuralını takılan meslektaşım Nurettin Canikli yine birinci sıraya yerleşti. Ak Parti Giresun’dan üçüncü milletvekilini çıkarmak istiyor. Zor ama imkânsız değil. Üçüncü sıraya ise bir dönem avukatlığımı yapan değerli insan Av. Sabri Öztürk’ü aday yaptı. İkinci sırayı ise bir başka Öztürk, Cemal Öztürk’e emanet etti. Kamuoyuna BMC CEO’su olarak takdim edilen Cemal Öztürk, hem Giresun’un doğusunu temsil edecek hem de İzmir’i(!). İzmir’i bilerek söyledim çünkü bazıları neden İzmir değil de Giresun diyor. Çok tanıdığım var ki ya doğduğu ya da doyduğu yerden aday oluyor ama yetkililer istediği yerden aday gösteriyorlar.
CHP her zamanki gibi Giresun’dan bir milletvekili çıkaracak kapasitede. Yine öyle olacak gibi görülüyor. Eczacı Bülent Yener Bektaşoğlu, bu potansiyel ile 1 Kasım’da da seçilir. Esas sorun MHP’de olacak gibi. Dr. Orhan Erzurum, bölgede sevilen biri ama 7 Haziran seçimlerinde esas itici güç, Tirebolulu Ali Karadeniz olmuştu galiba. Bu sefer Ali Karadeniz İstanbul’dan aday gösterildi. 3. Bölgeden aday olan Ali Karadeniz’in maalesef hiç şansı yok. Saadet Partisi ise dereyi geçerken at değiştirenlerden. İl başkanı Süleyman Tekbaş aday olmadı yerine İstanbul’dan Bekir Demirkaya geldi. Ancak Saadet Partisi’nin şansının olmadığını söylemeye bile gerek yok.
Ak Parti olağan genel kurulunda genel başkan yardımcılığına getirilen Vedat Demiröz dostum geçen dönem ve 7 Haziran’da seçildiği memleketi Bitlis’ten aday gösterildi. Ama HDP faktörü onu zorlayacak gibi. 7 Haziran seçimlerinde HDP %60 Ak Parti ise %32 oy almıştı. Birkaç puanlık oy azalışı Vedat beyi zorlar ama benim gönlüm her halükarda Vedat beyden yana, inşallah kazanır. Bir başka arkadaşım Muhammet Emin Akbaşoğlu, İstanbul’dan müracaat edip memleketine gönderilenlerden. 7 Haziran seçimlerinde Ak Parti Çankırı’dan ikide iki yapmayı başarmıştı. Bu seçimlerde MHP’nin çok asılacağı kesin, Ak Parti’den veya diğer partilerden küçük bir oy kayışı Ak Partiye bir milletvekilliği kaybettirebilir. Ancak Muhammet Emin Akbaşoğlu, birinci sırada her halükarda seçilecektir. Milli Gençlik Vakfı’ndan yetişen değerli bir insan olan Muhammet Emin, Adli Tıp Kurumu Başkan Yardımcılığından istifa etmişti. Başarılı bir vekil olacağına inancım tam.
Uzun yıllar abi kardeş mesleki mücadele sürdürdüğümüz Aziz Babuşçu için bir paragraf yetmeyeceğini biliyorum. Aziz bey, uzun yıllar mesleki mücadelesini İstanbul Meslekte Birlik Grubu’nda sürdürdü. O sırada kendini hem siyasete hem de liderliğe hazırladı. Kendini hazır hissettiği bir anda meslektaşım Yavuz Subaşı ellerinden tutarak onu siyasete kazandırdı. Yılların verdiği tecrübe ve birikim onun diğerlerinden ayrılmasında önemli rol oynadı. Gaziosmanpaşa belediye başkan aday adaylığı bilinmeyen sebeplerle gerçekleşmediyse de büyükşehir belediye meclis üyeliği onu siyasette istediği noktaya adım adım getirdi. Önce il başkan yardımcılığı sonra da Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı gibi önemli bir yere geldi. Burada tam anlamıyla hamdım piştim oldum dediği anda ona artık gel sana burada ihtiyacımız var dendi. 7 Haziran seçimlerinde seçildiği yerden bir daha aday yapıldı. İnşallah önemli yerler onu bekliyor. İstanbul’dan bir başka aday ise Giresun’dan aday yapılmayan Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan. Hasan Turan, son on yılda adı Giresun ile anılan önemli bir isim. İstanbul’dan seçilecek olmasına rağmen Giresun Milletvekili olarak aranacağı kesin. Çünkü İstanbul’da bulunan 1 milyona yakın hemşerimizi sadece o temsil edecek.
Uzun yıllar insan hakları mücadelesini bir şekilde birlikte sürdürdüğümüz platformlarda karşılaşarak tanıştığımız Av. Fatma Benli İstanbul’dan, Av. Reşat Petek dostumuz ise memleketi Burdur’dan aday. Reşat Petek 7 Haziran’da birinci sırada adaydı ve seçilmişti. Ancak bu dönem ikinci sıraya kaydırıldı. Burdur’da üç parti birer vekil çıkarmıştı. Bakalım bu seçimler ne getirir? Hemşerimiz MEMURSEN Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise Ankara’dan aday. Her iki avukat arkadaşımız da bulundukları meclislere havasını katabilecek kariyere sahipler. Ahmet Gündoğdu, ise zaten milyonluk bir kitleye hitap ederek bu konuda rüştünü ispatlamış biri.
Bir de aday olamayanlar var. Giresun Milletvekilleri Turhan Alçelik ve Mehmet Geldi partilerince aday gösterilmediler. Teşehhüt miktarı Kırklareli Milletvekili olan Hamdi Irmak kardeşim de bu dönem aday gösterilmedi. Şebinkarahisarlı hemşerimiz Ak Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Baha Öğütken ve Gümüşhane milletvekili meslektaşım Feramuz Üstün de aday gösterilmeyenler arasında. Haklarında hayırlı olsundan başka bir şey diyemiyoruz.
Başta da söylediğimiz gibi bir ay dediğin nedir ki göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Tüm adaylara şimdiden başarılar dilerim.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 717