Bugün: 25.05.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • 50 Yaşında 5 Yıldızlı Dernek

50 Yaşında 5 Yıldızlı Dernek

17 Ocak 2015 Cumartesi günü İstanbul Abdi ipekçi Spor Salonu’nda Şebinkarahisarlılar Derneği’nin düzenlediği Birlik ve Dayanışma Şöleni var.

Şöleni düzenleyen Şebinkarahisarlılar ama bütün Giresunluların ve Giresun dostlarının davetli olduğu gecede Şebinlilerin kucağı Mevlana gibi herkese açık.

Dile kolay tam 50 yıl önce kurulmuş bir dernekten söz ediyoruz. Sivil toplumun öneminin henüz tam kavranılamadığı 1964 yılında kurulan dernek bugün 50 yaşına gelmiş bir adam gibi olgunluk çağını yaşıyor. Giresun’un dâhili diye adlandırılan Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerinin dernekçilikte çok önemli bir aşamayı kat ettikleri zaten biliniyor, bu konuda haklarını hemen herkes teslim ediyor. Bu ilçelerimiz gerek ilçe dernekleri gerekse ilçe vakıfları ile yüz güldüren önemli projelere imza atıyorlar. Hemen her köyünün kurduğu dernek ise cabası…

İstanbul’un tam ortasında Beyoğlu Okmeydanı’nda bulunan dernek bir iş merkezinin ikinci katında. Daha kapıdan içeri girer girmez hissettiğiniz sıcaklık ve yakınlık size kendi evinize gelmişsiniz hissi veriyor. Üstelik basın danışmanı değerli dostum Sadi Toygar “Derneğimiz Giresunluluk ruhuna hizmet eden her derneğimize ve vakfımıza açıktır. Salonlarımızda toplanabilirler, eğitim ve kültür faaliyetlerini yapabilirler” diyor. Gerçekten de Yönetim Kurulu salonu çok nezih bir şekilde tefriş edilmiş, her sivil toplum kuruluşuna nasip olmayan konferans salonu ve hol her türlü kültürel faaliyet için uygun. Hole açılan kapısıyla Genel Sekreterlik odası her türlü hizmete amade. Küçük mutfağı ve diğer sosyal eklentiler ile küçük ama mükemmel bir dernek merkezi.

Gittiğimizde ebru ve hat sanatlarının çok güzel örnekleri 17 Ocak 2015 için getirildiği Dernek merkezinin holünü süslemiş. Her biri binlerce Lira değerindeki eserler sanatçıların göz nurunu akıttıkları güzel tablolar olarak bizlere hoş geldiniz demekte. Yönetim Kurulu odasında ise değeri binlerce Lira’yı bulan onlarca resim tablosu 17 Ocak 2015’te teşhir edilmeyi bekliyor. Konferans salonu o kadar hoşuma gitti ki ilk toplantımızı orada yapmak için şimdiden sabırsızlanıyorum.

Derneğin basın danışmanı ve Şebin Medya sahibi değerli dostum Sadi Toygar; “Bu derneğin merkezini karar verdikten 40 gün sonra aldık” diyor. Derneğe emeği geçen kişileri küçüğüne büyüğüne bakmadan bir liste halinde derneğin şeref levhasına yazmayı da ihmal etmemişler. Levhanın bir köşesine de Şebinkarakoçanlılar diye bir bölüm ayırmışlar. Şebinkarahisarlı bir bürokratımızın hizmet ettiği Elazığ’ın Karakoçan İlçesi’nin çok değerli esnafları da bu dernek için zarif katkılarda bulunmuşlar. Onlar da bu güzel katkıyı böyle bir jestle değerlendirmişler. Ben de derneğe bu güzel mekânı kazandıran başkan Av. Hakan Özbay’a hemşerilerim adına teşekkür ediyorum.

17 Ocak 2015 Cumartesi günü bu Derneğin Genel Kurulu’nda birbirinden değerli iki insan başkanlık için yarışıyor. Bir Derneğin eski Başkanı iş adamı Yücel Kısa, diğeri ise Derneğin şimdiki Başkanvekili Mustafa Şimşek. Ben ikisine de bir centilmenlik yarışı içinde geçecek bu mücadelede başarılar diliyorum. İnanıyorum ki kazanan Şebinkarahisar olacaktır, kazanan Giresunluluk ruhu olacaktır. Adaylara başarılar dilerken başta Şebinkarahisarlı hemşerilerimi, tüm Giresunluları ve Giresun dostlarını bu güzel şölene davet ediyorum.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 870