Bugün: 27.05.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • Bir Daha Giresun Dernekçiliği

Bir Daha Giresun Dernekçiliği

Bugün sosyal medyada bir paylaşım yaptım.

Hemşerimiz Sıtkı Ada’nın Başkanlığına seçildiği KARKON ne iş yapmış diye internet sayfasına baktım. Son bir buçuk yılda sadece bir takım protokol ziyaretleri yapılmış. Doğrusu tüzüğünü tam incelemedim ama eski Başkan Tahsin Usta, Milletvekili seçimleri öncesi Başkanlıktan çekildiğini (istifa ettiğini değil) açıklamıştı. Kamuoyuna istifa şeklinde yansıdı ama önemli değil bir prosedür yerine getirildi ve herhalde Olağanüstü Kongre ile Sıtkı Ada Başkanlığa seçildi; hayırlı olsun. Sitenin görünen ilk haberi Murat Karayalçın’ın CHP İstanbul İl Başkanlığı`na getirilmesi ile ilgili son haber de tesadüfen Murat Karayalçın’a yapılan nezaket ziyareti ile ilgili.

Bilmiyorum eskiden Tokat ve Çankırı gibi illerin derneklerinden bahsedilirdi. Dernek kurup köylere seçimler ve sayımlar öncesi önemli sayıda otobüs kaldırarak nüfusu fazla gösterirler ve belediye olmalarını sağlarlarmış diye. Şükürler olsun artık o gayretler sona erdi. Merkezi nüfus kayıt sistemi ile öncelere 5-10 bin civarında nüfusu olan beldeler şimdilerde 1000-1.500’e düşmüş durumda. Hani nerdeyse köy olmaktan çıkacaklar. Getirilen kıstaslarla bu belediyeler zaten kapanmak zorunda kaldı.  Kalan bazı belediyeler de istisnai durumdan yararlanarak kaldılar.

Daha önce birçok kere yazdım; Giresun dernekçiliği ile ilgili olarak. Her önüne gelen Giresun Derneği kurmamalı / kuramamalı diye. Geçen bir arkadaş “ne o kimden izin alacağız o zaman” dedi. Doğru esasında bir izin makamı yok ama vicdanlar bu konuda bizi engellemeli. Elbette dernekler kanununa göre 7 kişi bir araya gelip dernek kurabilir. 10-15 üye kaydıyla da bu dernek hayatını ilelebet sürdürebilir. Buna hiçbir mani hal yok. Ancak 3-5 aynı köyden birilerinin kuracağı dernek x sülalesi derneği ve y köyü derneği olabilir. Veya kuş sevenler veya böğürtlen yetiştirenler derneği olabilir. Doğrusu böyle olmalı.

Ancak 7 kişi bir araya gelip x ilçesi derneği veya g ili derneği kuruyorsa gerçekten düşünmeli. Benim sevdiğim öğretmen arkadaşım ve GİRMEP üyesi Mustafa Şenol Saygılı Bayrampaşa Giresunlular Derneği kurmuş. Hocam bu konuda daha geniş kapsamlı bir dernek çalışması var onlarla görüştün mü diyorum; görüşmüş ama anlaşamamışlar. Neyi paylaşamadınız a kuzum? Bir ilçede neden iki tane Giresun Derneği olsun. Yarın gideceğiniz hemşerileriniz ve protokol size niye iki derneksiniz az önce diğer dernekten arkadaşlarla görüştüm, onlar da güzel insanlar derse ne olacak?

Daha yakında Arnavutköy’de ikinci Giresunlular Derneği kuruldu. İçlerinde tanıdıklarım da var. Ahmet Karasakal diye cevval ve çalışkan arkadaşımızın kurduğu Giresunlular Derneği, hem devlet, hem belediye hem de STK camiasında olumlu bir yer edinmişken neden ikinci bir dernek kurulur? Neden yapılacak faaliyetler için birikim ve potansiyel boşuna harcanır ben bilemem.

Milletvekili seçimleri öncesi birkaç arkadaşımız çok değerli kardeşim Hasan Turan’ın başkanı olduğu Giresun Federasyonu hakkında yenilir yutulur olmayan iddialarda bulundular. Biz hep kardeşim seçimlerde aday olmuş bir kardeşimizin paçasından tutmayın, bu hem ona hem de Giresun Sivil Toplumculuğuna vurulmuş bir darbe olur dedik, kısmen de başarılı olduk. Ancak arkadaşımızın bu birikimi aday olduğu parti tarafından değerlendirilemedi ve aday olamadı. O kırgınlık arkadaşımızın çalışma azmini maalesef çok kötü etkiledi. Bunu Giresun Günleri’nde açıkça gördük. Eski havasında yapılmadı bu sene Giresun Günleri. Onlar da bu iddiaları boşa çıkaracak işler yapmalı.

Şimdi önümüzde çoğumuzun köyüne gideceği uzun bir yaz dönemi var. Birçoğumuz köyümüze giderek az çok fındıklarımızı toplayıp yine doyduğumuz topraklara döneceğiz. Önümüzdeki bu iki üç ayı çok iyi değerlendirerek yaptığımız işlerin bir muhasebesini yapalım. Acaba oturduğumuz koltukları dolduruyor muyuz diye. Elbette benim gibi hacmi geniş olanlar buna olumlu cevap verirler ama söylemek istediğim o değil. Acaba bu koltukların hakkını verebiliyor muyum, yoksa boşuna mı işgal ediyorum diye bir düşünce içinde olmalıyız. Güz aylarında hepimiz döndüğümüzde fuzuli şagil olarak zapt ettiğimiz yerler var ise buraları boşaltmalı ve sahiplerine teslim etmeliyiz.

http://www.medyagiresun.com/default.asp?mxz=YaziD&hid=14&idm=266
http://ibalcim.blogspot.com.tr/2010/02/giresun-dernekciliginin-ombudsman-kim.html
http://ibalcim.blogspot.com.tr/2010/03/alan-da-gacan-m.html
http://ibalcim.blogspot.com/2010/02/benim-bayram-hediyem.html

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1045