Bugün: 25.05.2020

Bize Her Yer Giresun…

Bundan önceki yazımızda “Giresunlular İstanbul’a sığmıyor” demiş, Giresunluların İstanbul’da yaptığı önemli faaliyetleri sıralamıştık.
İstanbul’da yapılan ve 50’ye yakın takımımızın iştirak ettiği Osman Ağa Futbol Turnuvası’nda gördüğümüz eksikliklerden ibret alınmasını istemiştik. Yapılan onca önemli faaliyete siyasetçilerimizin ilgisizliğinden yakınmış ve buraya da katılmayacaklarsa daha nereye katılacaklar demiştik.

Bu yazıdan sonra Giresunlular Taksim’de yaptığı muhteşem bir yürüyüşle sivil bir yürüyüş nasıl olurmuş dost düşman herkese gösterdi. Galatasaray Lisesi önünde başlayan yürüyüşün ucu Taksim’e varıp oynamaya başladığında kortejin diğer ucu hala İstiklal Caddesinde yürüyüşün başladığı noktadaydı. Elinde pankartı, üstünde aba zıpka sı ile Osman Ağa’nın gururlu uşakları oynaya zıplaya İstiklal Caddesinde bulunan insanlarla iyi bir iletişim kurdu. Onlara kendi kültürüne ait birçok öğeyi tanıttı. Kemençesi davul zurnasıyla insanları horona davet ederken, Alucralılar keşkek sahil kesimi ise pancar çorbası dağıttı. Şebinkarahisarlılar ceviz dağıtırken sahil kesimi dünyanın en iyi fındığı olan Giresun kalite fındık dağıttı. Çamoluklular balın en hakikisi ile arzı endam ederken sahte balla arasındaki farkı herkes gördü.

Osman Ağa filminden çıkıp gelmişçesine elinde tüfeği sırtında aba zıpkası altında atı ile caddede yürüyen atlılar ise yürüyüşe ayrı bir hava kattı. Geçen yazımızda adını andığımız siyasetçilerimizin yanında birçok eski siyasetçi ve dernek vakıf yöneticisi yürüyüşe katılmayı ihmal etmedi. Bu yürüyüş bir hafta sonra gelecek büyük bir etkinliğin havai fişeği olarak zihinlerde yerini aldı. Ayrıca sendikaların ve siyasetçilerin çok istedikleri halde giremedikleri Taksim Meydanında yapılacak etkinlikler böyle olması lazım dedirtmesi açısından da önemliydi. Öyle ya hep kavga ve gürültü ile hatırlanan Taksim Meydanı ilk defa gerçek ve hakiki bir sivil yürüyüş de görmüş oldu.

Giresun Günleri için söylenecek çok şey var ama ifade etmek zor. Bu yıl dört güne yayılan etkinlikler alışık olunmadığından ilk gün ilgi az oldu. Ama diğer illerin de yaptıkları etkinlikler yanında ilgi az oldu demek bile bir hatadır. Onların en kalabalık günleriyle yarışacak bir kalabalık yine de vardı. Cuma gün yapılan resmi açılışa Başbakan Yardımcısı Bekir Bozbağ ve Ak Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli’nin gelmesi heyecanı doruğa çıkarttı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Giresun Valisi Dursun Ali Şahin’in birlikte katıldığı açılışa, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ve birçok ilçe belediye başkanı da katıldı. İstanbul’da bulunan Giresunlu belediye başkanlarımız Lokman Çağrıcı, Murat Aydın ve Şükrü Genç’in yanında birçok ilçe belediye başkanı da açılışa iştirak ederek Giresunlulara verdikleri önemi gösterdiler.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de Giresun Günlerine katılarak Giresunluları onurlandırdılar. Jandarma Genel Komutanı hemşerimiz Bekir Kalyoncu’nun Feshane’ye katılması Giresunluların ayrı bir gurur kaynağı oldu. Kalyoncu Paşanın sivil bir etkinliğe katılması, asker kişilerin sivil halka bütünleşmesi açısından da bir örneklik olarak tarihteki yerini aldı. Giresunlular şimdiden paşalarının 2017’de Genelkurmay Başkanı olmasını ve o zaman yapılacak Giresun Günlerinin şeref konuğu olacağı günlerin özlemini çekmeye başladılar. Milletvekilleri Mehmet Geldi, Adem Tatlı, Selahattin Karaahmetoğlu, Ünal Kaçır, A.Baha Öğütken ve Faik Tunay yanında Gazeteciler Ahmet Hakan, Mustafa Dolu, Sanatçı Doğuş, Yeşilay Eski Başkanı Muharrem Balcı, Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk ve Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Eskici gibi kişilerin katılması ayrı güzellikler olarak tarihteki yerlerini aldılar.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1685