Bugün: 25.05.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • Çavuşlu, Tirebolu’ya mı Taşınıyor?

Çavuşlu, Tirebolu’ya mı Taşınıyor?

Geçen gün Yeşil Giresun Gazetesi’nde gördüğümüz bir haber bizleri üzemeye yetti de arttı bile.

Çavuşlu’ya yapılan çöp arıtma tesisleri için gelmesi gereken çöpler önce Tirebolu`ya yapılacak ara istasyona uğrayıp başka bir araçla sonra Çavuşlu’ya gidecekmiş. Gerçi olay sosyal medyada taraflarca hala tartışılmaya devam ediyor ama olayın gerçekliği su götürmez.

Tirebolu’nun etkili şahsiyetlerinden Sedat Pir kardeşimiz, olayı inkâr ediyor ama inkâr edilecek bir tarafı yok bu işin. Çöp ara istasyonu yapılacakmış ama öyle bildiğimiz gibi değilmiş; çöp yere dökülmeden bir başka büyük araca aktarılacakmış. A kuzum Doğankent’ten ve Güce’den gelen çöp kamyonu yükünü neden Tirebolu’da bir başka araca aktarıyor? 20-25 km gelen kamyon 20-25 km daha gidip doğrudan bu iş için Avrupa Birliği standartlarında yapıldığı söylenen tesise gitmiyor?

Sedat Pir’in söylediğine göre bu istasyon sadece Espiye, Yağlıdere, Güce, Doğankent ve Tirebolu çöpleri için kullanılacakmış. Diğer ilçeler için Giresun merkezde bir yer düşünülüyormuş. Bence önce Giresun’daki tesis yapılsın. Örneğin Bulancak’tan, Piraziz’den gelecek atık Giresun merkeze 20-25 km uzaklıkta olacak, Giresun Çavuşlu arası ise 65 km. Bu mesafeden Çavuşlu’ya giden atık, Espiye’den de Yağlıdere’den de Çavuşlu’ya hayda hayda gider. Yağlıdere- Çavuşlu arası 50 km, Espiye 35 km, Doğankent 50, Güce ise 42 km. Bu uzaklıktaki çöpler için ara tesis ihtiyacı olmaz, olmamalı.

Yapılan bilimsel bir çalışmada “Çöplerin kaynakta (ev ve işyerleri) toplanmasından bertaraf tesisine kadar olan mesafe çok fazla ise bu durumda çöp taşıma maliyetini minimize etmek ve çöp toplama araçlarının kullanımını maksimize seviyeye çıkarmak için transfer istasyonu yapılır. Yani çöplerin toplanması mesafesi ile son çöpün toplandığı noktadan itibaren bertaraf tesisine kadar çöplerin taşınması dahil toplam mesafe, 50 km’den düşükse transfer istasyonu yapmaya gerek yoktur. Çünkü her halükarda transfer istasyonunu işletmenin bir maliyeti vardır”  deniyor. Bu çalışmaya göre en uzak mesafesi 60-70 km olan bir iş için ara istasyon ihtiyacı yoktur. Binlerce ton çöpün çıktığı ve belki de bine yakın çöp toplama aracının olduğu İstanbul’da topu topu yedi adet ara istasyon bulunurken Giresun gibi İstanbul’un bir ilçesi kadar katı atık üretemeyecek yere iki adet ara istasyon fikri ilginçtir.

Bahsi geçen haberde “İl ve ilçe merkezlerinden toplanan çöpler, Çavuşlu`daki tesise gitmeden önce Tirebolu İlçesi Demirciler Mahallesi`nde bulunan İl Özel İdaresi Konkasör Tesisi`nin yanına kurulacak Çöp Aktarma İstasyonu`na götürülecek. Burada yapılacak işlemlerden sonra Çavuşlu`ya taşınacak” diyor. İşin evveliyatına baktığımızda yine aynı gazetenin 15 Aralık 2014 tarihli bir başka haberinde dönemin Ak Parti Giresun İl Başkanı Hasan Aydın “Görele ilçemize bağlı Çavuşlu beldesinde yapımı tamamlanan katı atık tesisi için Giresun ve Tirebolu ilçemizde aktarma istasyonu yapımı planlanmakta. Giresun`a yapımı gereken istasyon CHP`li Giresun Belediyesi`nin engeline takılmıştır” diyor.

Yani neymiş Giresun’a yapılamayan tesis Tirebolu’ya yapılıyor. Tirebolu’da yapımı tamamlanacak tesis atıl kalmasın diye Giresun’dan ve diğer ilçelerden gelecek katı atıklar burada istiflenip başka araçlara aktarılarak Çavuşlu’ya götürülecek. Daha sonra da Giresun’a yapılması gereken tesis unutulup gidecek. Bence hiç zahmete gerek yok Görele ve Eynesil çöpleri de gelsin, tesisleri Kuşkaya’da mevcut taş alınan ve hala atıl durumda olan yere yapalım; ara istasyon ihtiyacı da olmasın…

İktidar olmanın cazibesi ile bunu Tirebolu Belediyesi ve bürokrasisine kabul ettirmiş olabilirler ama Tirebolu ve Harşit Vadisi halkına bunu asla kabul ettiremeyecekler.

(I) http://www.yesilgiresun.com.tr/gundem/copte-ara-istasyon-tireboluda-kurulacak-h10553.html
(II) http://www.opsisgrup.com.tr/?page_id=721
(III) http://www.yesilgiresun.com.tr/gundem/copte-istasyon-tartismasi-h7920.html

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1295