Bugün: 27.05.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • Giresunlular İstanbul’a Sığmıyor

Giresunlular İstanbul’a Sığmıyor

Bu yıl 7.`si yapılacak olan Giresun Günleri haftaya başlıyor.
Bazılarının çok kolay zannettiği bu organizasyon uzun ve yorucu bir süreci de içinde barındırıyor. İstanbul ve Giresun arasında gidip gelmeler, belediyeleri ve kaymakamlıkları bu işe inandırma ve ikna etme yanında, onlara destek olacak sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderlerini de işin içine katmak büyük bir özveriyi gerektiriyor. Bunun yanında işin İstanbul ayağı da o kadar kolay olmuyor. Belediyelerin sadece gezmesi bile bazen aylar alabiliyor. Bir o kadar da stant açacak kişileri ve şirketleri işin içine katmak için uğraşmak gerekiyor. İşinin ve gücünün yanında İstanbul trafiğinde günde ancak iki üç kurum veya kişi ziyaret edebiliyorsun.

Ama işin artık sonuna gelindi. İki ay devam eden ve elliye yakın takımımızın katıldığı 5. Osman Ağa Futbol Turnuvası’nın finali Giresunlulara yakışır bir şekilde Zeytinburnu’nda yapıldı. Giresunluların yoğun ilgi gösterdiği turnuva Çırpıcı Tesislerinde yapılırken final Merkez Efendi Stadyumu’nda yapıldı. Hep söylüyorum elin tavuğu bir yumurta yapıp bütün mahalleyi ayağa kaldırırken biz Giresunlular koskoca buzağı doğuran inekler gibi sadece kendimizin duyacağı bir inilti çıkarıyoruz. Yaptığımız işi bulunduğumuz konumlarda duyurmak yerine bunun ne önemi var zihniyetiyle es geçiyoruz. Zeytinburnu Belediye Başkanımız Murat Aydın kendi bölgesinde yapılan bu organizasyona bigâne kalırken, ayağına kurşun sıktığını göremiyor herhalde. Federasyonumuzun her daim destekçisi Bağcılar Belediye Başkanımız Lokman Çağrıcı bir adım mesafeye neden gelmez ben anlamıyorum. Hemşerimiz Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç için bulunmaz bir fırsat değil mi buraya gelmek? Ya AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli’ye ne demeli. Ne zaman bir Giresun etkinliğine katılacak acaba?

Şimdi önümüzde 28 Nisan Pazar günü yapılacak Büyük Giresun Yürüyüşü var. Pazar günü yapılacak bu yürüyüşe saydığım isimler yanında her Giresunlunun katılması büyük bir görev olarak herkesin omuzlarında. İlki geçen sene yapılan ve büyük yankı yapan bu yürüyüş bir yörenin tanıtımı için yapılan ilk sivil adımlardan biri olarak tarihte yerini alırken İstanbul’da yaşayan her Giresunlu bunda benim de payım var diyebilmelidir. Yapılacak bu yürüyüşte bulunmak ve ona destek vermek yapılacak en kolay işlerden biridir.

Ve final olarak Feshane’de 2 Mayıs Perşembe günü başlayacak ve dört gün sürecek olan Giresun Günleri’ne katılmak çok büyük bir vazife olarak her Giresunlunun gönüllü olarak yapması gereken bir iştir. Cuma akşamı yapılacak açılış töreninde gelecek protokole İstanbul’da yaşayan Giresunluların sesini en iyi şekilde duyurmalıyız. Feshane içini ve dışını hınca hınç doldururken, Feshane’ye gelen yolları on binlerce Giresunlunun seli ile doldurmalıyız. Varsın birkaç gün İstanbullu bu yollar niye kilitlendi böyle desinler.

Açılışta Giresun’un ve Giresunlunun sorunları gelecek protokole yalın ve anlaşılır bir dille aktarılmalı, onlardan sorunlarımıza çözüm önerileri beklenmelidir. Feshane’ye gelen her Giresunlu orada kendinden bir parçayı mutlaka bulmalı ve buraya daha neler katmalıyız diye düşünmelidir.

Giresun Günlerini hazırlayanları ve katılacak olan hemşerilerimi şimdiden tebrik ediyor ve onlarla Feshane’de buluşmayı hasretle bekliyorum.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1600