Bugün: 25.05.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • Giresunlular Şehitleriyle Buluşacak…

Giresunlular Şehitleriyle Buluşacak…

Bugün kalktığımda eşimin evden erken çıktığını anladım.

Alelacele bir şeyler atıştırmış bizimkini de masanın üstüne hazırlamış ve üzerine peşkir örtmüş. Bu sabah itibariyle köyün büyük bir kısmı fındığa başladı. Köyün alt kısımları ile daldan alınacak köşe bucak bahçelerde fındık toplanmaya başladı. Gerçi daha temizlenecek bahçe altları da var ama çoğu gurbetçi olan köylüler bazen fındığın tam olmasını da bekleyemiyorlar. “Bir yer toplanırken diğeri de olur” diyorlar.Hazırlanıp öğle vakti mahalle camiine gittik. Hoca henüz gelmemişti, gelmediği gibi anahtarı da mahallenin bildiği yere bırakmamış. Necati amca kapıda oturmuş bekliyordu. Gel kahve yanına gidelim namazı orada kılarız dedik. Vardığımızda eniştem Hasan Efe ezan okumaya başlamıştı. Köyden biriken bir iki bizim gibi avare bir iki de yaşlı ile öğle namazını eda ettik. Bir çay içtikten sonra Harşit’e gitmeye karar verdik. Hem giderken Giresun Federasyonu tarafından bu sene yapılacak “Giresunlular Afyon’da Şehitleri İle Buluşacak” afişlerini de birkaç yere asarız diye düşündük.

Harşit’e vardığımızda Belediye Başkanı Haşim Birol Tekin ve öğretmen arkadaşım Yüksel Piltan’ı aradık ikisine de ulaşamadık. Daha sonra Yüksel Hoca ile görüştük ancak Çatak’ta imiş geç vakit geleceğini söyledi. Harşit’e varınca pide yemeden dönmek olmaz; Özden Pide’de istediğimiz pidenin 30-40 dakika sürebileceği söylenince isteğimizden vazgeçip hazır olan pideden yedik. Kıymalı pide ile ayran iyi gitti. Açlığımızı bastırdık. Bir iki çay içip çay evi önünde oturanlarla sohbet ettik.

Biraz daha oyalandıktan sonra geri dönüş başladı; Sekü altına uğrayıp afişlerden birini Hasan Hüseyin Yılmaz ve kardeşlerine ait lokanta ve çay evine astık. Çayımızı içerken gelen bir minibüs orada 5-10 dakika çay ve ihtiyaç molası verdi. Gelenler arasında Kazıkbeli Camii imamı da vardı. 4-5 yıldır orada görev yapıyormuş. Kışın da oranın bağlı olduğu Söğüteli Köyü Camiinde görev yapıyormuş. Eşi ve çocukları ile bir iki günlüğüne memleketi Sürmene’ye bir cenaze için gittiğini söyledi.

Köy altına geldiğimizde ikindi vaktine çok kısa bir süre kalmıştı. Doğrudan camiye gittik. Abdest aldık namaz için çıkarken daha önce Gaziosmanpaşa Milli Eğitim Şube Müdürlüğü yapan Zeki Olgun geldi. Zeki hoca 40 yıl önce mezun oldukları Giresun Öğretmen Okuluna gitmiş; mezunlar olarak bir araya gelip hatıralarını yad etmişler. Namaz sonrası hazır afişlerden bir tane de ona verdik. O da Eymür’e asacak afişlerden…Giresun Öğretmen Okulu deyince aklıma okul isimlerinin değiştirilmesi geldi. Belki 100 yıla yakın bir mazisi olan Tirebolu Lisesi, Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi olmuş. Anadolu Lisesi deyince her şey değişecek sanıyoruz, oysa Anadolu lisesi mezunları dâhil hiçbir lise mezunumuz özel gayreti yoksa yabancı dili tarzanca bile konuşamıyor. Bir de o yerin adıyla anılan lise isimleri neden değişiyor acaba? Tirebolu Lisesi ismi Mehmet Akif Ersoy ismi kadar cazip değil mi?

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1165