Bugün: 23.09.2020

Ha HGS, Ha OGS. Ne Fark Eder?

Geçtiğimiz günlerde arabamızı değiştirmek kısmet oldu; Allah herkese nasip etsin.
Arabayı sattığım arkadaş üzerindeki OGS cihazını söküp getirdi. Sen de git bankadan işliğini kes dedi. Gittim ki ne göreyim ziraat bankasında içerden başlayan kuyruk sokaklara taşmış vaziyette. Onca zahmeti çekip bekledik; sonunda OGS ile plaka arasındaki ilişkiyi kopardık. 15-20 gün sonra yeni bir araç alıp yola koyulduk. Camda yapışık olan HGS puluna güvenip Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden geçiverdik. Geçtik ama oradaki cihazın viyaklaması ile kendimize geldik. Meğer aracı satan kişi çok matah bir şeymiş gibi gidip hemen kapatıvermiş HGS’yi. Hemen yapıştırdılar 46.750.- tl cezalı geçişi. HGS cezası için OGS geçerli değil dediler. Ancak HGS alırsak ceza kalkıyormuş dediler. Bize PTT yolu gözüktü böylece. Gittik aldık, Allah için beklemek dışında bir zahmet çekmedik PTT’de…

Geçtiğimiz günlerde yolumuz tekrar köprüye düştü. Bu sefer Boğaz Köprüsüne. Eski alışkanlıkla daldık ama bu sefer OGS gişesine. Geçerken viyaklayan cihaz sesi bir defa daha eyvah dedirtti. Bu sefer de HGS yerine OGS gişesinden geçmiştik. Ya ceza ödeyecek ya da bu sefer de araca OGS cihazı tanımlayacaktık. Eski OGS cihazımız var ya onu tanımlayıp cezadan kurtuluruz sandık. Yanılmışız. Bankaya gittiğimizde bunun formatlanması lazım bu işlem ancak Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde yapılıyor dediler. Tam bir kırk katır mı kırk satır mı hikayesi…

Buna gavur eziyeti denir!...

Gaziosmanpaşa’dan kalkıp Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne gitmek oradan tekrar geri dönmek uzun bir iş. Meğer o çok kolaymış ama köprü ayaklarında olan işlem merkezini bulmak daha zormuş. Gündüz gözüyle zor bulabildiğim bu merkezi gece olsa bulmam mümkün değilmiş. Bulsam da işimi yapabilsem. Orası mı burası mı derken işlem merkezini de bulduk. Benim yıllardır kullandığım OGS cihazı meğer formatlanacakmış, banka bu formatlama işini 15 liraya yapıyormuş. Ondan sonra buraya belli bir para yatırılıp banka kartı tanımlanacakmış. Ya kardeşim benim yıllardım kullandığım ve içinde belirli bir para bulunan cihazımı neden formatlayacaksın; neden yeniden tanımlayacaksın?  Madem öyle gelemeden söylesene bana işime gelirse gelir, işlem yaptırırım. İşe gelmezse cezamı öder; otururum yerimde.

Doğrusu OGS de HGS de otomatik olarak tahsil edildiğine göre birbirinden geçişler neden mahsup edilmez ben anlamadım. Bu paranın hepsi Karayolları hesabına yatmıyor mu, neden insanımıza eziyet etmeyi seviyoruz.

Tapu harcı nereye ödenecek?

Geçtiğimiz günlerde yıllardır üzerimize alamadığımız bir yeri üzerimize alalım diye tapu işlemi başlattık. Tapu Müdürlüğü harç yazımızı yazıp Ziraat Bankasına gittiğimizde sürprizle karşılaştık. Banka tapu harcından bir şey kazanmıyor olacak ki harçları ATM’den almaya başlamış. Bizimki devede kulak ama binlerce lira harç dışarıda yatırılır mı? Sonra herkes uzman mı hesaplayıp ATM’den harç yatıracak? Ya binlerce lirayı yatırırken, sırada beklerken biri çarpsa; sorumlusu kim olacak bunun?
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1360