Bugün: 27.05.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • İSMMMO Kar Etmiş; Ne İyi Etmiş-1

İSMMMO Kar Etmiş; Ne İyi Etmiş-1

Değerli dostum ve meslektaşım Halil Erdem Gültekin’in yazısı olmasaydı dönüp bakmayacaktım bile.
Ne olmuşsa olmuş bizim İSMMMO tarihinde ilk defa bütün kurum ve kuruluşları ile kar etmiş(hadi bir alkış). Esasında kendimizin de çok büyük oranda katkısı olan 5786 sayılı yasa değişikliği sırasında çeyrek yıldır başkanımız Fahri Dr. Yahya Arıkan ve Masum Türker bütün kamuoyunu ayağa kaldırmış ve “odalar elden gidiyor” çığırtkanlığı yapmışlardı. Yasa değişikliği çalışmalarını Plan Bütçe Komisyonunda sütre gerisinden izlemiştik. Öyle ya bütün kameralar bir anda üzerimize çevrilebilir ve “aha işte failler burada; biz demiyor muyduk bu işin mimarı Meslekte Birlik Grubu” diyebilirlerdi. Ama olan oldu şimdiki Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin can siperane kanun değişikliği isteği kuvveden fiile dönmüştü bile. Ancak yapılan kamuoyu çalışmaları ve uyanık bazı oda başkanlarının kanunu yandan dolanarak 1-2 Mayıs gibi günlerde hemen oda genel kurullarını yaparak de facto durum yaratarak bizim yasa Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün ilk defa veto ettiği yasa olma şerefine nail olmuştu. Neyse konumuz bu değil; kalanı daha sonra anlatırız. Buraya şuradan geldim; bu yasa ile getirilen güzel uygulamalar yanında mali kongreler kaldırılmış, seçimli genel kurul süreleri de üç yıla çıkarılmış oldu. Ancak her yıl mali tabloların internet ortamında yayınlanması güzel oldu. Mali ve seçimli genel kurullarda bir iki saat içinde mali tabloyu inceleyip ondan sonuç çıkarmak ve eleştiri hazırlamak o kongre atmosferi içinde hiçte kolay değildi.

Bu yılın tablolarını inceleyen değerli dostum bazı rakamlara dikkatimizi çekmiş. Yazının yayınladığı Müşavir Haber sitesinin değerli editörü de bazı noktalara dikkat çekerek “bitmeyen baskı sonucu fahri doktor artan rakamlara rağmen nedense genel yönetim giderlerinden kısarak 25 yıl sonra nihayet azda olsa karlılığı sağlayabilmiştir” diyor. Esasında haklılık payı yok değil nispi temsilin uygulandığı 2010 seçimleri ile yönetime giren MBG temsilcisi Dr. Adnan Gün’ün (fahri filan değil hakiki) cesaretle ortaya koyduğu başkanın 600.000 TL hakkı huzur aldığı iddiası herhalde bazı frenler oluşturmuş. Beş ayrı bilanço tarihinde ilk defa ufak tefek de olsa kar ile kapatmış. Elbette bir odanın veya derneğin amacı kar elde etmek değil, ancak trilyonların döndüğü böylesi önemli yerlerde elde edilen gelirin büyüklüğü karşısında bunun nasıl harcanacağı başlı başına bir sorundur. İşin doğrusu adamlar harcamayı(!) biliyorlar. TESMER Genel Merkezi harcayamadığı 1.711.396 TL’yi İstanbul’a göndermiş onlar da babalar gibi harcamış. Bununla kalmışlar mı yok diğer olağandısı karlardan elde edilen 539.663 TL de harcanmış. Nasıl güzel değil mi? Ama Allah’ı var 253.299 TL’yi harcamamış kar diye bırakmışlar.

TESMER BİLANÇOSU

Başlamışken devam edelim; hesap özetlerinde iki ayrı TESMER var. Biri bu faaliyetsiz ama 2.251.000 TL harcayan TESMER, diğeri iktisadi kuruluş. Ne idiğü belirsiz bu kuruluş TESMER’den aldığı 1.711.396 TL yanında başka bir kaynaktan 539.663 TL kar elde etmiş. Toplamda 2.251.059 TL gelir elde etmiş. Bunun tam tamına 1.996.890 TL’sini harcamış. Sonunda da 253.299 kar elde etmiş oranlarsak %11,25 kar edilmiş. Az mı az diyenlerin gözüne dizine dursun. Ancak bu iki trilyona yakın para nereye harcanmış diye baktığımızda gözlerimiz fal taşı gibi açılacak. Yönetim ve Denetim Kurul Gideri: 363.725, Faaliyet Gideri: 479.721, Personel Gideri: 978.775, Eğitim Gideri: 63.848, Dışarıdan Sağlanan Fayda ve Hizmet: 88.311 Diğer Giderler:22.510 TL İnanamadınız değil mi? Tamamen iane ile geçinen bir kurum babasının malı gibi dağıtmış. Biz mali müşavir ve denetçiyiz ama hesaplarımızı yeterince incelemiyoruz. Bazıları hemen “Yöneticilerimiz aç mı gezsin!” diyebilir. Zaten dedikleri için böyle değil mi?

TESMER’in iştirakinden 969.748 TL alacağı var ve bu normal ama bir başka iştirake de 895.098 TL borçlu. İşte bu hiç anlamlı değil. TESMER elindekini avucundaki savururken niye borç alsın ki? Ayrıca hiçbir hizmet sunumu olmayan TESMER’in diğer alacaklar hesabında neden 288.417 TL alacağı olsun! Bir başka ayrıntı da giderlerin tamamı yani 1.996.890 TL genel yönetim gideri olarak yazılmış. Hesap planında görülen amaca yönelik gider ise sıfır parantez içinde (0). Yani bu harcamaların tamamı gösteriş için mi yapılmış? Hiç olmazsa giderlerde görülen faaliyet gideri, eğitim gideri ile dışarıdan sağlanan fayda ve hizmetlerin buraya atılması gerekmez mi?

DEVAMI GELECEK…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 912