Bugün: 25.05.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • Kampanyalarımız Meyvesini Veriyor

Kampanyalarımız Meyvesini Veriyor


2009 yılında Feshane’de yapılan Giresun günlerinde Giresun Medya Platformu olarak bayraklaştırdığımız kampanyamızın üç ana unsuru vardı. “Çanakçı’ya Yol, Eğribel'e Tünel ve Tirebolu’ya Demiryolu” Bu kampanyamızda hedef olarak belirlediğimiz üç unsur şüphe yok ki kapsadığı alan itibariyle Giresun’un tamamını kapsaması bakımından çok önemli hedeflerdi.

Bunlardan ilk hayata geçeni Çanakçı ile Görele arasında yapılmakta olan karayolu oldu. Çanakçı ile Görele arasında yapılan yol, yıllardır köy yolu hüviyetinde daracıktı ve virajlarıyla da ölümlere sebebiyet vermesi açısından bir ilçeye yakışacak cinsten değildi. Yapımına başlana bu yolda çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Bittiğinde hem Çanakçı’ya hem de Görele’ye yakışan bir yol olacak inşallah. Bundan sonraki hedef ise çanakçı ile Doğankent arasında yapılacak ve sahile inmeden Doğankent ve Gümüşhane arasını bağlayacak yol olmalıdır. Fizibilitesi yapılan bu yolun uzun sürmeyeceğine inanmak istiyoruz.

Geçtiğimiz yıllarda fizibilite projesi ihale edilen ve son günlerde kamuoyuna yansıdığı kadarıyla mutlu sona yaklaşılan Tirebolu Demiryolu projesi ise kampanyamızın ana unsuruydu. 150 yıldırı konuşulan Erzincan Tirebolu Trabzon demiryolu projesi inşallah kısa zamanda gerçek oluyor. Erzincan’dan Gümüşhane’ye gelecek demiryolu projesinin buradan nereye gideceği konusu Giresunlular ile Trabzonlular arasında polemik konusu olmaya devam ediyor. Bütün ekonomik göstergeler yolun Tirebolu’dan Trabzon’a gitmesini gerektiriyorsa da Trabzonlular bütün güçlerini kullanarak yolun Tirebolu’ya uğramadan tünellerle Trabzon’a gelmesini istiyorlar. Oysa Harşit Vadisi yoluyla Tirebolu’ya inecek demiryolu doğu Trabzon ilçelerinden de geçerek Trabzon’a ulaşsa Trabzon’un kaybedeceği bir şey olmaz. Ama kıskançlık ve haset öylesine yerleşmiş ki Trabzon doğu ilçelerini de demiryolundan mahrum etmek pahasına yolun Tirebolu’ya inmesini istemiyorlar. Ancak aklın yolu bir, yol mutlaka Tirebolu’ya inecek; ÇED raporları hazırlanmaya başladı bile. Trabzon Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu “Böyle proje olmaz. Gümüşhane’ye gelindiğinde Trabzon’a gidilecekse Trabzon’a gidilir. Bu ülkenin kaynakları çarçur edilmesine göz yumamayız. Tirebolu’da indirme bindirme yapılacaksa, Trabzon’a gelmenin alemi yok” diyerek ne kadar bağnaz düşünceli olduğunu aşikar etti. Oysa demiryolu havayolu gibi değildir. Demiryolu istasyonsuz ne işe yarar, tamamı tünellerle yapılacak bir demiryolu projesi ne Trabzon’a yarar ne de Giresun’a…

Türkülere konu olan Eğribel’e tünel isteği yıllardır, Şebinkarahisarlı, Alucralı ve Çamoluklu hemşerilerimizin sahile inmeleri bakımından çok önemliydi. Şiirde de belirtildiği gibi “orda bir köy var uzakta o köy bizim köyümüzdür. Gitmesek de gelmesek de o köy bizim köyümüzdür” demek bu devir için çok geçerli bir argüman değil. Sahilden uzak bulunan hemşerilerimizin gelip gitmeleri açısından çok önemli bir geçit olan Eğribel Tüneli burada yaşayan insanımızın Giresunluluk bilincinin gelişmesi açısından çok önemlidir. Gidemediğin veya gelemediğin yer nasıl senin olsun? Senin olan yere sahip çıkabilmek için ona ulaşmak lazımdır. Cumhuriyet öncesi Halil Rıfat Paşa tarafından yapılan daracık ve virajlı yollarda yıllardır heder olan insanımızın sahile ulaşması için hem yol hem de tünel gereklidir. Yol çalışmalarının devam ettiğini biliyoruz, tünel projesinin de inşallah en kısa zamanda gerçekleşeceği yönünde önemli sinyaller gelmeye devam ediyor.

Giresun Medya Platformu olarak kampanyalarımızın kısa sürede meyvelerini görmek bizlere nasip oldu. İnşallah projeler kısa zamanda hayata geçerek insanımızın hayatında kolaylıklar sağlar. Bu projelerle beraber havaalanı projesi de hayata geçtiğinde insanımız daha da kısa sürede evinde ve yurdunda olmanın mutluluğunu hep beraber yaşayacaktır.

Not: 25 Aralık Pazar günü TV5 televizyonunda Mustafa İşcan arkadaşımla beraber ARZ-I HAL isimli bir programa başlıyorum. Vaktiniz olursa 14:00-15:00 arası uydudan yayın yapan TV5’e bekliyorum.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ