Bugün: 27.05.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • Karayolları’ndan Bilgi Edinmek Mümkün mü?

Karayolları’ndan Bilgi Edinmek Mümkün mü?

Geçtiğimiz günlerde medyadan duyduğum bir bilgiyi teyit için Karayolları Genel Müdürlüğü’nden bilgi edinmek istedim.

Gönderdiğim soruşların hiç birine cevap vermeyen bir yazı ile karşılaşmam esasında beni hiç yanıltmadı. AB mevzuatı gereği oluşturulan birçok kurum bizde yasak savmak kabilinden işlev gördüğü için bu cevabın da böyle olacağı baştan belliydi.

4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu’nun 4.maddesine göre “Herkes bilgi edinme hakkına sahiptir.” Kanunun 1.maddesi ise amacını söyle açıklıyor; “Demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak kişilerin bilgi edinme hakkını kullanmalarına ilişkin esas ve usulleri düzenlemektir.” Kanunun 7. maddesine göre “Bilgi edinme başvurusu, başvurulan kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olmalıdır” denilmek suretiyle istenecek bilgi ve belgelerin niteliği açıklanmıştır.

Bilindiği gibi Tirebolu Torul Karayolu çalışması yıllarca sürmüş ve AK Parti iktidarı sırasında son rötuşları da yapılarak hizmete açılmıştır. 1976 yılında başlanan bu yol projesi ağır aksak ilerleyerek 1998 yılında açılması gerekirken ancak 2000’li yılların ortalarında hizmete açılmıştır. Yolun resmi açılışının ise yapılmadığı söyleniyor. Şimdilerde bu yol bölünmüş yol olarak yeniden yapılmaya başlanmış olup bitince herhalde resmi açılışı yapılır.

Şimdi bazıları Eğribel Tüneli ve Şebinkarahisar Dereli yolunun yapıldığı, Kurtbeli Geçidinin yapılmakta olduğu dönemde böyle önemsiz bir sorunun ne ehemmiyeti var denilebilir. Biz ufak soruların cevaplarını arıyoruz; büyüklerimiz daha önemli işlere imza atabilirler.

Medyada gördüğümüz “Tirebolu Torul Karayolu resmen açılmadı” veya “resmi açılışı yapılmadı” haberi üzerine biz de ilgilisi ne diyor diye 16 Mart tarihinde Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde başvurumuzu yaptık. O başvuruda özetle şu soruları sormuştuk;

1.    Tirebolu Torul Karayolu ne zaman başlamış ve bitirilmiştir? Çünkü bu yolun 1976 yılında başlaması ve 1998 yılında hizmete açılması hedeflenmiştir.

2.    Tirebolu Torul Karayolu projeye uygun olarak bitirilmiş midir? Halk arasında bu yolun bir adı da İran Transit Yoludur. İddiaya göre İran Şahı bu yolun yapılmasını çok istemiş ve parasını da vermiştir. Daha geniş ve daha düzgün yapılması gereken yol, çok virajlı ve dar olarak inşa edilmiştir. Öyle ki dümdüz yapılan tüneller doğrudan dereye açılmakta ve her yıl sayısız ölümlü kazalara neden olmaktadır.

3.    Tirebolu Torul Karayolu resmi açılışı yapılmış mıdır? Yapılmışsa ne zaman yapılmıştır; yapılmadıysa nedeni nedir? Halk arasında bu yolun resmi açılışının yapılmadığı kanaati vardır. Bu kanaat de yolun projeye uygun yapılmadığı için teslim alınmadığı ile ilgilidir.

4.    Bu yolun Giresun sınırları içinde kalan kısmında elektrifikasyon sorunu var mıdır? Varsa nedeni nedir? Bu yolun aydınlatması yetersizdir. Şehirlerarası yol statüsünde olan bu yolun hareketliliği çok fazladır. Yolun Gümüşhane tarafında aydınlatmanın daha düzenli ve yeterli olduğu söylenmekte Giresun tarafında ise yeterli bir aydınlatmadan söz edilememektedir.

5.    Bu yolun Giresun sınırları içinde kalan kısmında kalan tünellerin aydınlatması neden yetersizdir? Dördüncü sorunun mütemmimi olan bu soru da Giresun bölgesinde kalan tünellerin yetersiz aydınlatıldığı ile ilgilidir. Oysa arasında 200-300 metre mesafe bulunan Gümüşhane tünelleri yeterli aydınlatmadan istifade etmektedir.

Bu soruların cevabı olarak tarafımıza gönderilen metin ise sorularımızla hiçbir alaka içermemekte ve sorularımız havada kalmaktadır. Elbette genel müdürlüğe gönderilen bu soruların cevabı 10. Bölge Müdürlüğü ve Giresun’a bakan müdür yardımcılığıdır. Biz sorularımıza yeterli ve açıklayıcı cevap alamadık. Şimdi sorularımızı bizzat genel müdüre ve bölge müdürüne yönelttik. Sorularımızı buradan da yazmakta bir beis görmedik. Belki bir yetkili çıkıp cevap vermek ister. Cevap için gazetelerimiz ve sütunlarımız herkese ve özellikle ilgililere açıktır.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1131