Bugün: 17.09.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Milli Türk Talebe Birliği İzlenimlerim…

Milli Türk Talebe Birliği İzlenimlerim…

Geçen gün Milli Türk Talebe Birliği’ne gittiğimi söylemiştim.

Hem birçok derneğin ve kuruluşun öncülük ettiği oluşuma destek vermek hem de 35 yıl önce çıkarıldığımız binanın ne hale geldiğini görmek istemiştim. Esasında bu süre zarfında bu binaya bir iki defa uğramıştım. Birincisi 16 Aralık 2006 tarihinde Milli Türk Talebe Birliği’nin kuruluşunun 90. yılı münasebetiyle yapılan törene katılmıştım. Bu toplantıya dönemin idarecileri neredeyse tam kadro katılmıştı. Abdullah Gül, Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Abdülkadir Aksu, Hüseyin Çelik, Ali Coşkun ve birçok eski başkan toplantıya katılmıştı.

Bir başka toplantı ise Milli Türk Talebe Birliği’nin yeniden kuruluşunu ifade ettiği toplantı idi. Bu toplantıya da katılmış birçok eski dostla karşılaşma imkânım olmuştu. Ancak bu toplantılarda binayı baştanbaşa gezme imkânımız olmamıştı. Bu vesile ile eski mekânları da gezmeye niyetliydim.

Öncelikle bina baştanbaşa yenilenmiş. Boya badana yapılmış, yer yer odalar işlevsel olarak yenilenmiş. Zaten iki önemli bölüm var bodrum kat spor salonu olarak düşünülmüş hala da aynı işlevini devam ettiriyor. Zemin kat ise müracaat bölümü ile arka koridorlarda oluşan küçük odacıklardan oluşuyor. Odalardan biri ve en büyüğü eskiden sosyal bilimler enstitüsü olarak kullanılan oda işlev değiştirmiş, güzel bir mescit olmuş. Odalar ise henüz tam olarak bitirilmemiş ama küçük çalışma büroları şeklinde düzenlenmiş, her biri yeni dönemde yeni işlevleri ile hizmete alınacak herhalde.

Koridorun sonunda küçük bir merdivenle çıkılan üst katta bizim eskiden Basın Yayın Müdürlüğü olarak kullandığımız oda şehit Mustafa Bilgi adına düzenlenmiş, ileride ne yapıldığını hep beraber görürüz. O katta bulunan birçok irili ufaklı oda yeni işlevler kazanacak herhalde. Ancak çok merak ettiğim uzun yıllar başkanlığını yaptığım Orta Öğretim Komitesi odası kapalı olduğu için ne amaçla kullanılacağını öğrenemedim. Sahneye açılan kapı kapalı olduğu için zemin kata dönmek zorunda kalıyorum.

Eskiden zemin katta santral ve Turizm Müdürlüğü ile Kitaplık Müdürlüğü vardı. Turizm Müdürlüğü görevini bir müddet eski Başbakanlık Müsteşarı ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Çelik’in yaptığı söylenir. Kitaplık Müdürlüğü ise kitap satışı yapılan bir yerdi. Benim de zaman zaman bulunduğum bu yer birçok kitabın öğrenci kardeşlerimize uygun fiyatlarla temin edilmesine aracılık etmiştir. Girişin hemen solundan başlayan mermer merdiven eskiden İcra Konseyi Başkanlığı, Genel Sekreterlik ve Başkanlık katına çıkardı. Bu bölüm kilitli olduğu için hangi işlevle kullanılıyor öğrenemedim. Ancak başkanlığın bulunduğu bölümden alt kata bir merdiven yapılmış; burası var mıydı tam hatırlayamadım.

Merdiveni çıktığınızda Konferans Salonuna da ulaşmış oluyorsunuz. Eskiden tahta mobilyadan yapılan koltuklar, meşe parke döşeli zemin ve kadife bordo bir perdeden oluşan bu salon şimdi tamamen değişmiş. İki kattan oluşan salon devetüyü renkten oluşan kaliteli koltuklar günümüz konseptine uygun perde ışıklandırma ve ses sistemi ile ideal bir yapıya kavuşmuş.

Bu binada ve salonlarda inşallah hayırlı hizmetlere vesile olunur, diyerek bitirelim biz sözümüzü…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 987