Bugün: 27.05.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • Muhasebeci Odaları`nda Büyük Değişim

Muhasebeci Odaları`nda Büyük Değişim

Muhasebeci ve Mali Müşavir Odaları`nda bu sene büyük değişimler oldu.

Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik Yasası 1989 yılında çıkarıldı. Uygulandığı 26 sene boyunca Meslek Odaları`nda çok büyük bir değişiklik olmadı. Koltuğu kapanlar o koltuğu bırakmamak için her şeyi yaptılar; üstelik bunu da mubah gördüler.

Ancak bu olay fark edenlerin gözlerinden kaçmadı. Her defasında tek tip düşünceye sahip insanlardan oluşan yönetimler, meslektaşların Oda Yönetimi`ne olan ilgisinin azalmasına hatta kaybolmasına neden oluyordu. Meslek yasasında bir değişim kaçınılmazdı. 2008 yılında çıkarılan 5786 sayılı yasayla artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. Nitekim olmadı da. Bu sene yapılan seçimlerde iki dönemden daha fazla seçilen Başkanlar seçimlere katılamadılar ve Odalar`da en azından Başkanlar düzeyinde büyük bir değişim oldu. Bunun sayısının ülke çapında elliyi geçtiği söyleniyor.

Bu değişimden İstanbul Odası İSMMMO`ya da nasibini aldı. Aralıksız 26 yıl Oda Başkanlığı yapan Yahya Arıkan yerini arkadaşı Yücel Akdemir’e bıraktı. Ancak Oda`yı o kadar çok benimsemiş olacak ki şaibeli bir gündem maddesi ile kendini Onursal Başkan ilan ettirmeyi ihmal etmedi. Sosyal medyada İstanbul Odası`nın sekizinci katında kendine bir makam yaptırdığı ve Onursal Başkanlığını buradan sürdüreceği söyleniyor. Hatta daha başka şeyler de söyleniyor ama biz ona ihtimal dahi vermiyoruz. Ama önümüzdeki süreçte bakıp göreceğiz, ne menem şeymiş bu Onursal Başkanlık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a gelince “sizi Başkan yaptırmayacağız” diyenlerin kendilerine krallığı layık görmeleri sizce doğru mu?

1 numaralı delege olarak gönlünün TÜRMOB`da olduğunu biliyoruz ama o formül nasıl yürüyecek onu bilmiyoruz. 3568 sayılı yasaya göre Oda ve Birlik Yöneticiliğine seçilmek için en az 3 yıl, Başkanlığa seçilmek için de 5 yıllık kıdem gerekiyor. O yüzden Yeminli Mali Müşavirler Odası değil de TÜRMOB yöneticiliği hedef alınmış durumda. Ya Başkan Yardımcılığı`na razı olacak ya da başka formüllerle TÜRMOB Başkanlığı hedefleniyor. Dillere destan bir sınav sonunda Yeminli Mali Müşavirlik sınavını kazandığı söylenen Arıkan, Başkan Yardımcılığı gibi ikinci sınıf sayılabilecek bir göreve razı gelmez. O zaman yapılacak iş düşük profilli bir Başkan seçtirerek, Başkan Yardımcısı olarak Başkan`ın bütün yetkilerini kullanmak olur. Veya kazanılan Yeminli Mali Müşavir unvanı alınarak kendini Başkan seçtirmek olarak görülüyor. Bu da sorunlu bir işlem olarak İdari Yargı`ya konu olur ve belki de yılarca sürecek bir dava başlamış olur. Dava devam ederken de 3 yıllık görev süresi bitmiş olur.

Birlik Yönetim Kurulu Üyeliği`ni düzenleyen 3568 sayılı kanunun 35. maddesi “Yönetim Kurulu kendi üyeleri arasından bir Başkan, Bir Genel Sekreter ile bir Muhasip seçer. Yönetim Kurulu Başkanı en az 5 yıl süreyle Yeminli Mali Müşavirlik yapmış olanlar arasından seçilir. Başkan`ın bulunmadığı hallerde Başkan`ın tevkil edeceği kişi Başkanlık yapar” diyor. Buna rağmen böyle bir şeye tevessül etmek her akıllı kişinin başvuracağı bir yol değildir.

Halep oradaysa arşın burada der atalarımız, Ekim ayında yapılacak seçimlerde kimin nereye seçildiğini hep beraber göreceğiz.

Not: İSMMMO Yönetim Kurulu`na seçilmem sebebiyle gerek bizzat, gerek telefonla arayarak, gerek sms, gerekse mail ve sosyal ortamlarda tebrik eden tüm arkadaş, dost ve hemşerilerime teşekkür etmeyi borç bilirim. Dualarınız ve teşviklerinizle bu işin de altından kalkmaya çalışacağız. Allah utandırmasın.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 871