Bugün: 25.05.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • Tekeden Süt Çıkarmak Böyle mi Oluyor?

Tekeden Süt Çıkarmak Böyle mi Oluyor?


Allah gani gani rahmet eylesin Necmeddin Erbakan Hocamız, Refah Belediyeciliğini anlatırken 1991 yılında kazanılan Konya, Kayseri, Sultanbeyli ve Kâğıthane Belediyelerinin kısıtlı imkânlarla nasıl hizmet destanı yazdıklarını anlatmak için “Milli Görüş Belediyeciliği işte böyle bir şeydir; istenirse tekeden süt bile çıkarılır” derdi. O gelenekten gelen şimdiki yöneticilerimiz tekeden süt çıkarmıyorlarsa da bir kuzudan iki post çıkarmayı pekala beceriyorlar.

Sosyal paylaşım sitesinde bir arkadaşım “64 liralık elektrik faturam için 120 lira ödedim” deyince doğrusu inanamadım. Gönder de bir bakalım deyince “senin faturan da öyledir ona bak, istersen” dedi. Doğrusu elektrik, su ve doğalgaz faturaları geliyor ama sadece son rakama bir de ödeme tarihine bakıyoruz. Diğer yazları okumak için biz yaştakiler çok dikkatlice bakmalı artık. Tek bakmak da yetmiyor; gözlüğü de takmak gerek. Gerçi bu konuda futbolseverlerin güzel bir tabiri de yok değil; “hakemin gözüne gözlük”. Ama bizimki öyle değil yaş belli bir kemale geldiğinde gözlük takmak gerçekten kaçınılmaz oluyor.

 

Dosyadan çıkardığım faturada kullanım bedeli 75.10 TL olarak görülüyor. Normalde % 18 KDV eklenerek 88.62 TL olması beklenir, yok öyle değil fatura tam tamına 115,10 TL. Bu nasıl olmuş diye baktığımızda faturanın 10 kalemden oluştuğu görülüyor. Fatura incelendiğinde istenirse 10 kalem daha bilgi yazılabileceği bunun da toplama dâhil edileceği anlaşılıyor.  

Şimdi bu kalemleri tek tek inceleyelim. Tek kalemde çok görülmemesi düşünülerek o kadar detaylandırılmış ki sormayın. Geçtiğimiz günlerde basında çokça eleştirilen kaçak kullanım bedeli kaldırılarak yerine birçok kalem ilave edilmiş.  Perakende satış hizmet bedeli 1.26 TL, sayaç okuma bedeli 0.42, sistem kullanım bedeli 2.73, dağıtım bedeli 12.03, enerji fonu 0.75, TRT Payı 1.50, elektrik tüketim vergisi 3.75 olmak üzere ıvır zıvır ama toplamda 22.44 TL kullanım bedeline ilave edilmiş. Burada kalınmış mı hayır bir de buna 4.04 TL KDV eklenmiş. Bakıldığında KDV dâhil kullanım bedeline % 53 oranında bir ilave yapılmış.  

Yani verginin de vergisini hesaplayarak bir kuzudan tam iki post çıkarmayı
becermişler.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ