Bugün: 25.05.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • Yolun Açık Olsun, Güzel İnsan…

Yolun Açık Olsun, Güzel İnsan…

Bizim 3G’miz olan “Giresun gabuğunu gırdı” Feshane’de yapılan Giresun Günlerinin en önemli sloganlarından biriydi.
Milyonlarca Giresunlu, İstanbul’da yapılan Giresun Günlerinde bir araya gelirken, kendi şehrini, kendi insanını, kendi kültürünü de İstanbul’da yaşayanlara takdim edip tanıtmaktan büyük haz aldı. Giresun Günleri, aynı zamanda şehir ismiyle anılan günlerin yapılmasına da kaynaklık etti. Giresun Dernekler Birliği döneminde başlayan bu çalışma daha sonraları Giresun Federasyonu ile başarıyla yapılmaya devam edildi.
Tabi bu işler yapalım deyince yapılabilecek işler değil. Giresun dernekçiliğinin duayeni Halil Kütük ile başlayan bu birlik ve beraberlik çalışmaları Hasan Turan zamanında heyecanı artarak devam etti. Artık Giresun Günleri ‘nin yapıldığı günlerde Eyüp civarında yollar kilitlenmeye, insanlar ne var burada demeye başlandı. Eminönü istikametinden gelenler daha Balat’a gelmeden, Alibeyköy tarafından gelenler ise Alibeyköy’den itibaren adım adım yaklaşıyorlar Feshane’ye. Edirnekapı ve Demirkapı`dan inmek ise neredeyse imkânsız. İşte tam da bu yüzden Feshane’de yapılan bu şehir günlerinin önümüzdeki dönemde Yenikapı’da yapılan etkinlik alanına kaydırılacağı dillendiriliyor.
Tüm bu işlerin ve daha birçok hayır faaliyetinin mimarı Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan bir dönem Güngören bir dönemde Gaziosmanpaşa belediye meclis üyeliği ile devam ettirdiği siyasi mücadelesini 7 Haziran seçimlerinde Giresun milletvekilliği ile taçlandırmak istedi. Ancak partinin aldığı ilke kararıyla aday adaylığı adaylıkla sonuçlanmadı. Esasında birçok gözlemci Hasan Turan listede olsaydı Giresun’da 3 garanti belki 4 bile olurdu derken parti kendi kararından dönmedi. Ama 7 Haziran seçimlerinin ortaya çıkardığı tablo ülkeyi hükümet kurulamaz noktaya getirdiği için Hasan Turan için yeni bir kapı açılmış oldu. Bu tür durumlar kimi için eldeki bir fırsatın kaçması kimi için de yeni bir fırsatın doğması şeklinde tecelli edebiliyor.
Adayların açıklanmasından sonraya denk gelen günlerde yapılan Giresun Günlerinde, Giresun Medya Platformu olarak astığımız bir pankartta siyasiler tarafından İstanbul’da bulunan Giresun ağırlığının es geçildiği ile alakalıydı. Birçok aday adayı yanında elbette Hasan Turan önemli bir siyasi figür olarak aranılan bütün özelliklere sahipti. Hem yıllarca siyasetin içinde bulunmuş hem de yıllarını sivil toplum kuruluşları içersinde geçirmiş biri olarak aday olmayı hem kendisi açısından hak etmişti hem de Giresun stkcılığını temsil etmesi yönüyle aday yapılmalıydı. Adayların belli olduğu süreçte yazdığımız bir yazıda da söylediğimiz gibi geçen dönem iktidar partisinde belki Giresunluluğu nedeniyle değil ama Giresunlu olarak İstanbul’da 4 vekil ile temsil edildiğine inanan Giresunlular oldukça kırılmıştı. Ak Parti’de Ünal Kaçır, Mehmet Domaç, Ahmet Baha Öğütken ve Halide İncekara tarafından temsil edilen Giresunlular, aday listesi açıklandığında kendilerine üvey evlat muamelesi yapıldığına inanmıştı.
Hasan Turan, belki de beklenenin aksine Giresun’a değil İstanbul’a aday yapıldı. Hem de ikinci veya üçüncü bölgeye değil birinci bölgeye; bunda da vardır bir hayır. Ancak Hasan Turan nereye aday yapılırsa yapılsın bulunduğu yere sinerji verecek bir yapıya sahip, inşallah o bölgenin de üstesinden gelir. Hasan Turan, Giresun ile sınırlı bir insan değil bir gün sel felaketine uğramış Pakistanlı kardeşinin yanında öbür gün kendini daha iyi tanıtmak isteyen hemşerilerinin yanında Amerika’da. Bir gün Deniz Yıldızı Derneği ile bir garibin, bir yetimin başını okşarken Giresun’da. Bir bakmışsın öbür gün kurban kesmek için Afrikalı kardeşinin yanında. Bir bakmışsın Bitlis’te Türkiye’nin yedi rengi ve yedi iklimini bir araya getiren gökkuşağında. Hasan Turan, Mevlana’nın dediği gibi bir ayağı merkezde sabit dururken diğer ayağı ile dünyanın dört bir yanında.
Ak Parti Hasan Turan’ı İstanbul’dan sıralamada seçilecek bir yere koyarak Giresunluların kırılan kalbini bir nebze olsun tamir etti. Esasında beklenen Giresun potansiyelinin iktidar partisinde ve diğer partilerde en iyi şekilde değerlendirilmesidir. Ancak ne yazık ki Giresunlular, gurbette sayı olarak bir kişilik ancak şevk ve heyecan olarak birkaç kişiye bedel olacak Hasan Turan ile iktifa edecekler.
Yolun açık olsun, güzel insan…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 930