Bugün: 25.03.2019

Nazar Değmesin İnşâllâh!

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce Türkiye İmam Hatip Liseleri öğrencileri arasında düzenlenen "Genç Muhafızlar" HAFIZLIK ve "Genç Bilaller" EZAN OKUMA yarışmalarının 2. Bölge finali, Ordu Fen ve Sosyal Bilimler Proje İmam-Hatip Lisesi’nin ev sahipliğin

Programa, protokolden başka, çeşitli STK temsilcileri, yarışmacı illerden gelen okul yöneticileri ve çok sayıda öğrenci velîsi, âileler ve vatandaş topluluğu katıldı. O gün Ordu’da heyecan vardı ve günlerden bayramdı…

KIRK BİR KERE MÂŞÂLLÂH!...

Sunuculuğunu Aydın HIZ’ın yaptığı programda sırasıyla, ev sahibi okul adına Müdür Vekili Adil KOÇAK, İl Milli Eğ. Müdürü Kutlu TEKİN BAŞ ve Bakanlık temsilcisi, Din Öğretimi Şb. Md. Kadir SÖNGÜT kısa birer selâmlama konuşmaları yaptılar.

Başkanlığını Ordu Müftü Vekili Cemal UZUN’un yaptığı, üyeliklerde İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Samet Karahüseyin ve Mustafa EYNİR, İl Vâizi Gençağa Sayan, Kur’an Kursu Öğreticisi Hüseyin Dikici’nin bulunduğu jürinin yerini almasının ardından yarışmaya geçildi.

Hâfızlık’ta sırasıyla, Tokat Erbaa’dan Gökhan GÖKTAŞ, Ordu’dan Burak CÜNDÜ, Araklı’dan Yunus Emre BAYRAK, Yozgat’tan Rıdvan DUYGU, Samsun’dan Abdulhak NAVRUZ, Sivas’dan Sefâ DOĞAN, Rize’den Muhammed Ali YILMAZ, Amasya’dan Fikri ZENGİN, Ünye’den Yasin ERGENÇ yarıştılar.

GENÇ BİLÂLLER, ULVÎ H(AY)ÂLLER!…

Ezan Okuma’da ilk mikrofona gelen, Giresun Görele’den Ufuk KİRMAN oldu. Sonra,  Ordu Proje’den Yusuf Kerem KAHRAMAN, Yozgat Sarıkaya’dan Bahadır KULABAŞ, Ordu’dan Furkan EYİGÜN, Sivas’tan Mehmet Âkif YILDIZ, Trabzon’dan Ali KÜÇÜK, Rize Güneysu’dan Orkun AKÇELİK, Tokat’dan Mustafa Erdem TÜRKMEN, Terme’den Mücâhit KÖNEÇOĞLU, Samsun’dan Muzaffer YALÇINKAYA, Ünye’den Emre BALCI ve Amasya’dan Cemil KARGI yarıştılar.

Sonuçlar hesaplanırken, orta kısım talebelerinden oluşan koro, öğretmenleri Cengiz YURTTAŞ yönetiminde ilahilerden küçük bir demet sundular. Ardından öğrenciler, en sona ilk 3’e girenler olmak üzere tek tek sahneye çağrıldılar. Sonuç şöyle:

HAFIZLIK: 1. Muhammet Ali YILMAZ(Rize AİHL) 2. Abdülhak NAVRUZ(Samsun Atakum AİHL 3. Yasin ERGENÇ(Ünye Yusuf BAHRİ AİHL)

EZAN: 1.  Ali KÜÇÜK (Trabzon Ortahisar Mehmet Rüştü AŞIKKUTLU AİHL) 2. Mehmet Akif YILDIZ (Sivas Merkez Abdulhamid HAN AİHL) 3. Furkan EYİGÜN (Ordu Selimiye AİHL)

O GÜN, GÜNLERDEN “BAŞKA”YDI…

Yarışmanın en güzel yanlarından birisi, verilen Bakanlık Belgelerinden ayrı olarak öğrencilerin hediyelere boğulmasıydı. 1.’lere Umre Ödülü, ATA Cumhuriyet Lira, Hadislerle İslam (7 cilt Dyn. İşl. Bşk. Yay.) eseri, Yöresel ürünlerimizden hediyeler.

2.’lere 3 çeyrek altın, Hadislerle İslam, Yöresel ürünlerden hediyeler. 3.’lere 2 çeyrek altın, Hadislerle İslam, Yöresel ürünlerden hediyeler.

Diğer tüm yarışmacılara 1’er gr. altın, Hadislerle İslam, Yöresel hediyeler, Bakanlık belgeleri ödül olarak verildi.

Öğrencilerin yanında gelen yönetici ve rehber öğretmenler, programa maddî-mânevî katkıda bulunan kişi, kurum ve kuruluş temsilcileri sahneye alınarak çeşitli hediyeler ve belge takdim edilmek sûretiyle onore edildiler.

Programın sonunda, salondaki katılımcılar da dâhil olmak üzere herkes öğretmenevi restoranında yemeğe dâvet edildiler. Dolayısıyla onlar da Kur’an ve Ezan ziyâfetinin ardından yemek ikrâmıyla berâber günün bereketinden istifâde etmiş oldular.

ÂDİL KOÇAK, JÜRİ, HAKKÂNİYET…

Doğrusu, yarışmanın ulvîliği, güzelliği bir yana, organizenin mükemmeliği de programa ayrı bir letâfet kattı. Jüri de oldukça mâkul, âdil ve başarılıydı. Bunu, misâfir hocaların ağzından bizzat duyduğumuz için özellikle yazıyoruz. Salondan izleyenler sonuçlar konusunda tereddüd yaşamadılar yâni. Bunun da ayrıca, önemli bir husus olduğu âşikâr.

Biz burada, günlerdir vilâyet, belediyeler, okullar, esnaf, çarşı-pazar koşuşturma ve heyecanını yakından gördüğümüz Âdil KOÇAK Bey başta olmak üzere, böylesi ulvî çalışmaların şânına yakışır kıratta icrâsından öte, iyi bir ev sâhipliği örneği sergilenmesinde emeği geçen, katkısı bulunan herkese teşekkürle berâber tebriklerimizi sunuyoruz.

RİZE FARKI ya da

BİR SEVDÂDIR HÂFIZ OLMAK!…


Bu arada, 50 kişilik hâfız grubuyla iştirakten başka, getirdikleri yöresel hediyelerle organizasyona çeşni katan, yük olmamak düşüncesiyle hazırlıklı gelen ve de kabule zor iknâ edilen Rize ekibiyle, hediyelerini -verdirecekken, yapılan ısrar üzerine- öğrencilere bizzat takdim ederek örneklik sergileyen Sefer KALKAVAN Bey, ve tüm talebelere BİR SEVDADIR HÂFIZ OLMAK adlı güzel kitabı hediye eden Evrensel Hâfızlar Derneği Ordu Şûbesi’nin jestleri de takdîre şâyân.

Ancak, asıl takdir, teşekkür ve de tebriklerimiz yarışmacı çocuklarımız, onların âileleri ve de öğretmenleri içindir. Özellikle çocuklarımız, en güzel çağlarını, en verimli zamanlarını Kur’an’la, ezanla, câmiyle değerlendirerek geçiriyorlar. Bizim de, kendileri vesîlesiyle o havayı teneffüs etmemizi sağlıyorlar. Ne mutlu onlara. Onlara hepimizin gıpta etmesi, cümle gençlerimizin özenmesi gerekli.

HEPSİ (1.); HEPSİ BİR İNCİ!...

Bize göre onların hepsi 1. Çünkü, onların hepsi birer İNCİ! Bir düşünün, kendinizden kıyas edin; o kadar seyircinin karşısında Fâtiha bile şaşırılır! Ama, özellikle hâfızlar, -ki tamâmını ezberlememiş olsalardı oraya çıkma şansları yok- hepsi gözlerinden öpülesi çocuklar. Zîrâ o gözler, hiç birimizin bakmadığı kadar Kur’ân’a baktı. Değil mi? Ne yazsak az. O gözlerin ardındaki beyinde Kur’an yüklü.

Sözü uzatmayalım. Allâh (CC) cümlesini nazardan esirgesin. Sayılarını çoğaltsın. Onlar geleceğimizin temînatları. Âhiretimizin de şefaatçileri inşâllâh. Rabbim cümlemize mazhariyet nasîp eylesin…

Buradan, yavrularımıza hayırlı, üstün başarılar, bereketli ömürler, sonsuz mutluluklar dilerken, böyle nice güzel gençlerin, ulvî merâsimlerin kıyâmete kadar bu topraklardan eksik olmaması ve Yüce Rabbimizin bizleri böyle hep berâber Efendimiz (SAV) ve Hz. Bilâl’in komşuluğunda buluşturması, onların huzûrunda da okumalarımızın müyesser olması niyâzıyla cümleye, sevgiler, saygılar wes’selâm…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 264