Bugün: 25.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Ordu’nun ‘İlk Adım’ı Ne Zaman?

Ordu’nun ‘İlk Adım’ı Ne Zaman?

Geçen hafta medyaya, Türk İslam Sanat ve mimarisinin en güzel örneklerinden birisi olarak geçmişten geleceğe önemli bir yapı olarak inşa edilecek, bölgemizde büyük bir medeniyet projesi olarak hayat bulacak, toplumumuzun geleceği adına ümit ve de heyecan

İşte bu gün, bize de örnek olması, geçmişimizi, geleceğimizi, kimliğimizi, kişiliğimizi, kültür ve irfânımızı hatırlatması ihtiyâç ve ümîdiyle bu haberi paylaşacağız sizlerle.

İŞTE HABER, İŞTE ESER!...

Samsun`un İlkadım İlçesi Baruthane Mahallesi Ihlamur Bulvarında 6,5 dönüm alan üzerinde yapımı devam eden, Selçuklu Mimarisi, şehir ve deniz manzarasıyla dikkat çeken, Büyük bir Medeniyet Projesi olarak değerlendirilen eserin tamamlanmasında sona yaklaşılıyor.

Karadeniz`in en büyük Cami ve Külliyesi olacak yapı tamamlandığında Samsun, Ankara Hacı Bayram Veli, İstanbul Sultanahmet ve Eyüp Sultan mesâbesinde bir merkez kazanmış olacak. Konuyla ilgili olarak, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan TOK şu açıklamayı yaptı:

 "Bu Camii ve Külliye, 5 bin kişilik cemaat kapasitesi, 200 araçlık otopark, toplantı salonları ve eğitim merkezleri ile dev bir eser olacak. Denizi gören ahşap malzeme ve kesme taş kullanılarak Türkiye`ye örnek gösterilecek Cami ve Külliye`de, kadınlar için ayrı abdest ve ibadet yerleri de düşünüldü. Şehir için önemli bir merkez olacak olan Cami ve Külliye projemiz, hem mimarisiyle hem de eğitim, ibadet, dinlenme ve sosyal mekanları ile dikkat çeken bir yapı olacaktır."ERDOĞAN TOK’LA GURUR DUYUYORUZ…

Doğma büyüme Ordulu ve Ordu İmam-Hatip Okulu mezunu olan, kendisiyle ve öteden beri verdiği örnek, ağırbaşlı hizmetleriyle gurur duyduğumuz başkan, bu eserle Karadeniz’in, geleceğinde de unutulmayacak, hep hayırla yâd edilecek yıldızlar arasındaki yerini aldı bize göre.

Nitekim başkanımız,  Samsun`a gelen İnsan ve Medeniyet Hareketi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Güney`e, yapımı hızla devam eden Cami ve Külliyesi inşaatını gezdirdi.

Mehmet GÜNEY, Selçuklu kesme taş ve ahşap mimarisi ile inşa edilen Camii ve Külliye`nin insana ve medeniyete çok önemli bir hizmet olduğunu belirterek, Başkan TOK`a, kültür ve medeniyetimize yapılan bu örnek hizmetten dolayı teşekkürlerini ifâde etti.

YİNE ORDU ve MEHMET GÜNEY…

Sözün devâmında, ecdad mirasına sahip çıkan anlayışla büyük bir medeniyet projesini inşa eden Başkan Tok`a övgülerini sürdüren, -o da ayrıca gurur duyduğumuz bir hemşerimiz olan- Başkan Güney, " İnsani değerlere önem veren, Türk geleneği ile İslam inancını kaynaştıran Selçuklular, birçok müessesenin kendine has bir yapısını oluşturmuşlar ve bugünlere kadar dünyanın çeşitli yerlerinde çok güzel hizmetler vermişlerdir.  Bu hizmetleri günümüzde mimarisiyle  yeniden ihyâ edip mühim vazifeleri yerine getiren İlkadım  Başkanımız Erdoğan TOK`a memnuniyetlerimi  ifade ediyor, hayırlı  hizmetlerinden ötürü kendisini kutluyorum. " diye konuştu.

SAMSUN`DA HEYECAN, ORDU`DA ÜMİT…

Karadeniz`in en büyük Camii ve Külliyesi`nin inşaatının tamamlanmasını Samsunlular heyecanla bekliyor. Elbette, bizler de, böyle anlamlı ve oylumlu projelerin Ordu’ya da gelmesi beklentisindeyiz. Giresun’da var, Trabzon’da, sâhil boyu nice ilçelerde, meydanı, parkları ve sosyâl alanlarıyle böyle külliye boyutunda câmiler var.

Günbegün daha bir gelişen, güzelliğine güzellik katan, Karadeniz’in şimâl yıldızı olmaya aday Ordu’dan da bu meyanda bir İLK ADIM bekliyoruz.

Gerek Enver YILMAZ, gerekse Engin TEKİNTAŞ başkanlarımız gerçekten çok iyi çalışıyorlar. Hizmet adına Ordu’nun altını üstüne getirdiler. Alt yapı, üst yapı, köprü, viyadük, bulvar, sâhiller, tepeler, yaylalar, köyler, mahalleler, ana yollar, ara yollar; bir kente ne lâzımsa her şey, her şey yapılıyor. Billur, mercan bir kıyı kenti, turizm beldesi oluşması için geceler gündüzlere katılıyor âdetâ.

TASAVVUR’DAN TASARRUF’A…

Diğer yandan, AVM’ler, gökdelenler, devâsâ resmî binâlar, neler, neler… Ama bize göre, -katılırsınız, katılmazsınız,-  Ak Parti misyonunu fark ettirecek, 20’de 20’nin mânevî bereketi denilebilecek, teknik ve pratikten öte, kültürel, irfânî diyebileceğimiz, Cumhurbaşkanımızın her fırsatta telâffuz ettiği MEDENİYET TASAVVURU çerçevesinde değerlendirilebilecek, şöyle bir göz doldurucu TASARRUF henüz ortaya konulmuş değildir.

Bu çok zor değil. Sizlere, tüm yönetici ve bürokrasimize güvenerek ve de yapılanları görerek söylüyoruz. İşte Altınordu Belediye binâsı; ve Büyükşehir. Kavşaklar, sâhil düzenlemeleri. İşte Emniyet, Vâlilik binâları. İşte stadyum projesi. Melet vs. saymakla bitmez. Ayrıntıya girmeyelim. Girmeyelim de, bunca icraatın arasına, kendilerinin kıyâmete kadar mânevî kazançları olacak böyle bir eseri sıkıştırmaları çok mu imkânsızdır. Ne imkânsız gibi görünenler mümkün kılınıyor ki istenirse, öyle değil mi?

MADDÎ TESTTEN, MÂNEVÎ JEST`E...

Şu anda ilin, maddî, mânevî, resmî, özel; her türlü tasarrufu elinde, ayrıca Ankara ve Külliye desteği arkasında bulunan belediyelerimizin üstesinden gelemeyeceği iş yoktur diye düşünüyoruz. Nitekim, yukarıda örneklerini verdik; maddî anlamda koparılamayan hizmet, kotarılamayan iş yok gibi. Şimdi burada, sayın başkanlarımızın da, kendilerine bu gücü hediye eden hemşehrilerine karşı en azından mânevî jest diyebileceğimiz böyle bir eseri, bir gönül ya da vefâ borcu olarak görmelerinin, halk katında da, Hak katında da kendilerini rahatlatacağını, -diğer yandan varsa, insanlık hâli noksanlarını kamuoyu nezdinde telâfi edeceğini- düşünüyoruz.

Belki diyoruz, bu hatırlatmalarımızdan dolayı, ortaya çıkacak bir güzellikte pay sâhibi olabilme imkânına kavuşuruz. Biz de bunun peşindeyiz. Mâlum, "ameller niyetlere göredir." Rabbimiz bizleri, niyeti hâlis, ahlâkı muhlis olanlardan eylesin. Âmin.

Ve de, yalancı dünyâyı kendimize cennet yapmaya çalışırken, hakîkî cenneti kaybedenlerden eylemesin. Cümlemiz, bunun kaygısında olarak, bu niyet ve gayret üzre hayâtını yaşayanlardan, netîcede de, tüm sevdikleriyle berâber Efendimizin(SAV) komşuluğunda buluşanlardan olalım inşâllâh sevgili dostlar wes’SELÂM…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 463