Bugün: 25.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Yalı Sonrası; Cihannümâ Sofrası...

Yalı Sonrası; Cihannümâ Sofrası...

.....

Bu gün sofradan ziyâde, orada konuşulanlardan söz edeceğiz. Kahvaltı açık büfeydi. Her şeyler de açık konuşuldu. Artık dünyâda da zâten gizli-kapaklı bir şey kalmıyor. Bütün kartlar açık oynanıyor. Her şey düpe-düz, güpe-gündüz, açıktan açığa sergileniyor. Zâlim zâlimliğini gizleme ihtiyâcı duymuyor. Göstere göstere geliyor. Bu çerçevede, gelinen noktada durum ne, neredeyiz, nereye gidiyoruz? Merak ettiğimiz şeyler var. Öğrenmek istiyoruz. Bu isteğin son nefese kadar devam edeceği de açık ve devam etmeli de değil mi? O günkü program da, bu minvâl üzere seyr`etti.

MEHMET ÂKİF, ALEV ALATLI, MUSTAFA SEZEN...

Ordu Şûbe Başkanlığını Dr. Mustafa Sezen’in yaptığı Cihannümâ Derneği’nin aylık Sabah Namazı Buluşmalarının bu defâki konuğu Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf ŞAHİN’di.

Geçtiğimiz gün sabah Yalı Cami’de kılınan sabah namazının ardından kahvaltı için Öğretmenevi Restoranına geçildi. Yaklaşık 50 kişinin katıldığı buluşmada ilk sözü alan Başkan Dr. Mustafa Sezen selâmlama ve teşekkürlerin ardından, Mehmet Âkif’ten içinde Çanakkale geçen, inşâllâh ilerde sizlerle paylaşma imkânı bulacağımız anlamlı bir anekdot ve Çiftlik Bank benzeri yapılanmalar ve bunlara tahsis edilen arâzilerin veriliş usûllerine dâir kısa değerlendirmeler ve Alev Alatlı’nın, “Yasal olan her şey helâl değildir. Esas olan helâlleşmektir!” sözünü dile getirdikten sonra mikrofonu misâfir konuşmacıya verdi.

GİRESUN, ORDU, AKSARAY...

Talebi üzere önce herkesin kendisini kısaca tanıttığı Prof. Dr. Yusuf ŞAHİN, 1971 Giresun doğumlu. Lise öğrenimini Giresun İHL’de tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. Doktora öğrenimini de burada (2002) gerçekleştirdi; 2006 yılında doçent, 2011’de Profesör oldu. Çeşitli üniversitelerde görev yaptıktan sonra en son, 2015 yılı Mayıs ayında Aksaray Üniversitesi Rektörü olarak atandı.

Şahin’in dört telif, üç çeviri kitabı; altmışın üzerinde ulusal ve uluslararası düzeyde makalesi ile gazete ve dergilerde yayımlanmış çok sayıda yazıları bulunmaktadır.

Evli ve üç çocuk babası olan Prof. Dr. Yusuf Şahin iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir siyâset bilimci olarak gittiği yerlerde çok yönlü gayretleri, sosyo-kültürel girişimleri bulunan Şahin Hoca’nın Aksaray’da da İHH’nın, İlim Yayma Cemiyeti’nin, Birlik Vakfı’nın hem kurucu hem de yönetim kurulu üyesi olduğunu öğreniyoruz. Ayrıca, İmam Hatip Okulları Platformu Aksaray İl Koordinatörü olarak da görev yapıyor.

ERBAKAN, SİYÂSET, DEVLET; 15 TEMMUZ...

Aktif kişiliğiyle de örnek olduğunu anladığımız hocamız Ordu’ya en son 2013’de Ak Parti Siyâset Akademisi faaliyetleri çerçevesinde geldiğini belirterek söze başladı.  Sonra, Merhum Erbakan’a atfedilen, “Siyaseti önemsemeyen Müslümanları, Müslümanları önemsemeyen siyasetçiler yönetir.” sözünü eksen alarak sohbetini sürdürdü. Son olarak Suriye’nin özellikle Mîraç Gecesi bombalanmasının mânidar olduğunu, İsrail’in de hep böyle yaptığını hatırlattı. Bu şartlar altında siyâsetle ilgilenme, ona sahip çıkma ve akıllı olma gereğine işâret etti. Millet olarak bizim dediğimizin olmasını istiyorsak devleti iyi tanımamız, ona sâhip çıkmamız, bize zarar verecek hüviyete bürünmesine engel olmamız gerekli. Bunun için çok uyanık bulunmak şart. Tıpkı 15 Temmuz’da olduğu gibi. Az kalsın devlet elimizden kayacaktı. Burada çok ince bir çizgi var. 15 Temmuz bize bunu öğretti, teyakkuzu öğretti.

DEVRİMDEN EVRİME, DEĞİŞİMDEN DÖNÜŞÜME...

Geldiğimiz noktada, elbette istenen değişim hemen olmuyor. Kişisel anlamda aceleci olabiliyoruz, ancak toplum hemen değişmiyor. Bir devrimci değişim var bir de evrimci. Toplumlardaki değişim zaman istiyor. Kişisel târihle devlet tarihleri arasında uçurumlar vardır. Bunun için biraz beklemek gerekiyor.

ESKİ İMAM-HATİPLER, YENİ GERÇEKLER!

Evet, özellikle gençliğin durumu bağlamında olumsuzluk ifâde eden raporlar var. Normâldir. Ama çağ ve şartlar da değişiyor. Meselâ, İmam-Hatiplerden hep yakınılıyor şu sıra. Ya da muhâfazakâr çevrenin çocuklarından. Şunu bilmek gerekir ki; eski İmam-Hatip yok artık, olmayacak.

Şimdi yeni şartların okulları ve çocukları var. Bizler de eski biz değiliz ve olamayız da. Biz değişmedik mi, sâdece çocuklar mı değişti? Dolayısıyla gelişmelere ve siyâsete bu gözle bakmalı, mevcut şartlar muvâcehesinde bize düşeni yapmalı, aslâ ümitsizliğe kapılmamalıyız.

GİDİŞÂT, GELECEK, ENDÎŞE, ÜMİT...

Sorularla süren sohbetin bir yerinde, ülkenin gidişâtı, siyâsetin geleceğine dâir tedirginlik ifâde eden sorulara karşılık, hiç endîşeye gerek yok, neye lâyıksak o olacaktır, biz neysek devletimiz de o olacaktır, şeklinde cevaplar verildi.

Hoca son olarak sorumluluk ve başarı bağlamında 6 prensip deklare ederek sözü bağladı:

    Az da olsa, istikrarlı bir şekilde çalışmak.
    "İki günü eşit olan zarardadır" gerçeği bilinciyle hareket etmek.
    Çağın ölçü hastalığı olan sayıya, fotoğrafa takılmayıp niteliğe odaklanmak.
    Önce çuvaldızı kendimize batırmalı, sonra başkaları sorgulanmalı.
    Bereket için kadın-erkek top yekûn seferber olunmalı.
    Kaba işçilik yaparken inceliği, estetiği, nezâketi de unutmamalı.  

OKUMAK-YAZMAK; SANAT-EDEBİYÂT...

Bu noktada özellikle işitsellik ve görsellik oldukça önemli. Bunlar artık eğitimin, öğretimin, etkileşimin olmazsa olmazı. Sâdece okumak, yazmak, kitap, dergi olmuyor. Bizim zamanımızda bunlar önemli şeylerdi, değişimin köşe taşlarıydı. Ama şimdi öyle değil. Dolayısıyla artık, gençlere ulaşmak adına her yönlü çalışmak, özellikle görsel, işitsel sanatlara yönelmek borcundayız.
Kısaca özetlemeye çalıştığımız 1 saatlik sohbet, namazla başlayan günümüzün maddî-mânevî bereketinin bir tezâhürüydü. Yöremizin değerlerinden bir kıymetli hocamızı daha tanımış olmaktan başka, özellikle Fatsa’dan, Kumru’dan, Ünye’den dostlarla hasret gidermenin bahtiyârlığıyla oradan ayrıldık.

Programı tertipleyenler, icrâ edenler başta olmak üzere, katılanlar, orada bize ikram ve hizmet edenlere teşekkür ediyor, tekrarlarında buluşmak üzere cümleye sevgi ve de saygılar sunuyoruz ves’selâm…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 205