Bugün: 19.01.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Batum Gezim… Ya O Topraklarda Doğsaydım?

Batum Gezim… Ya O Topraklarda Doğsaydım?

Pazar günü belki de uzun zamandır planlamasını yaptığım bir turu gerçekleştirdim.

İş yerimden bir kardeşimin düzenlediği Gürcistan Batum turuna eşim ve kız kardeşlerimle katıldım. Pazar sabahı saat 5 de başlayan yolculuğumuz…

Benim için çok düşündürücü bir gezi oldu. Farklı yerleri görmek, yurtdışına çıkma heyecanının yanı sıra üzerimde bir ait olmamayışlık vardı. Havası, iklimi aynı olmasına rağmen kendimi o topraklara ait hissetmedim. Zaten değildim de. Ancak yaşam tarzı ve kültürel olarak bize o kadar uzaktı ki, hissettiğim an iliklerime kadar yaşadım soğukluğu… Hristiyan bir memlekette, kilise çanları adında yaşayan insanlar…

Her yerde haç işaretleri, süs eşyaları satan yerlerde bile incil kitapları, dini figürler…

Çok garip gelmişti bana yaşamları, yaşantıları…

Türkiye’nin yaklaşık 70 ilini gezen biri olarak ilk defa böyle bir şey hissettim. Daha saatler olmasına karşılık adını koyamadığım bir özlem, hasret vardı…

Akşam oldu, dönüş başladı…

Gün sonunda Batum’da bir çok yeri gezdik ve dönüş için sınır kapısına geldik. Gürcü kapısını geçtikten sonra karşımda “Wellcome to Türkiye” yazısını görünce inanın gözlerim yaşardı. Bırakın ayları, günleri, saatler sonra bile özlemiştim. Havasını, toprağını, kan kırmızı ay beyaz Bayrağını, Camisini, insanlarını… Hemen aklıma “Aman Allah’ım ya o topraklarda doğsaydım?”

Ya onlar gibi olsaydım! Ürperdim, korktum, İslam’la müşerref olamamaktan, böyle kutlu bir hissi yaşayamamaktan.

Ve otobüs yolculuğum süresince eve gelene dek, Ya o topraklarda doğsaydım? dedim.

Sana sonsuz şükürler olsun Rabbim, sana sonsuz teşekkürler, böyle bir ülke, böyle bir vatan, böyle bir din…

Batum’da ecdadımızın tarihi köprüsünü görünce derin bir ah çektim. Ne hale gelmiş dedelerimizin toprakları dedim. Tuvalet temizliği olmayan, temizlik medeniyetinden uzak bir şehir… Kumar ve içkisi ile insanları kendisine bağlayan farklı bir şehir…

Türkiye’de doğup, büyüyen, yaşayan tüm Müslüman Gürcü kardeşlerime selam olsun. Ne kadar şanslıyız ki böyle güzel topraklarda birlikte yaşıyoruz.

NOT: Batum şehri ana hatlarıyla mimari olarak, şehir planı olarak ve gece aydınlatma olarak muhteşem bir şehir. Karadeniz bölgesinde böyle düz bir arazi bulmak şaşırtıcı, hemen 200 metre girişinde Sarp Sınır Kapısı’nda dev yamaçlar, ilerisinde muhteşem bir düzlükte arazi.

Ancak, Teleferik 5 lariden, 10 lariye çıkmış (Ordu’da aynı teleferik 5-6 lira civarında), Türk lokantasında yemek fiyatları 15 lariden 25 lariye çıkmış, Botanik Park’a gitmedim ancak giden arkadaşlar onunda zamlandığını ifade ettiler. Kısacası kısa zamanda %100’e varan zamlarla aslında gelmeseniz de olur mesajı verdiklerini düşündük.

http://www.ubeydullahgoktekin.com.tr/2016/02/15/batum-gezim/

--
Ubeydullah GÖKTEKİN

Telefon  : +90 530 206 96 00
Mail 1    : ugoktekin@hotmail.com
Mail 2    : ugoktekin@gmail.com
Web      : www.ubeydullahgoktekin.com.tr


KÜNYE :

Ubeydullah GÖKTEKİN?

(Hep düşünür, bazen yazar..)

1987 yılında Bulancak`ta dünyaya geldi.

İlköğrenimimi Eskişehir ve Gümüşhane`de, Orta öğrenimini Bulancak ve Doğankent`te tamamladı.

Yüksek öğrenimi,  Selçuk Ünv. Jeoloji Mühendisliği ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji Bölümü`nü devam etmekte.

Bilişim sektörüyle ilgilenir, web tasarım ve grafik tasarımı yapar, Sivil Toplum kuruluşlarında görev alır ve yönetimlerine katkı sağlar, yerel gazetelerde köşe yazarlığı yapar.

2010-2011 : Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Program - 92.400,00 Avroluk Geleneksel Pazarcılığın Yaşatılması için Yeniden Eğitim Projesi - Proje Asistanı.

2012 - ...  : Yeşilay Bulancak İlçe Temsilciliği.

2013 - 2014 : Gençlik ve Spor Bakanlığı - 172,700 TL`lik Bulancak`ta Parlayan Yıldızlar Projesi, Proje Koordinatörü.

2015 - İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı Yurtlar Hayat Buluyor Projesi Koordinatörlüğü...
Halen daha Bulancak Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde Ar-ge Birim görevlisi olarak çalışmakta.

Evli ve bir erkek çocuk babasıdır.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 668