Bugün: 19.01.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Seyahatler, Yorgunluklar ve Arda Kalanlar

Seyahatler, Yorgunluklar ve Arda Kalanlar

Yaklaşık bir hafta arayla Türkiye’nin iki farklı bölgesine gezi düzenlemek durumunda kaldım.

Daha önce onlarca kez gittiğim bölgelere bir hafta arayla bir kez daha gittim. Geçen hafta Çanakkale ve Marmara’yı içine alan bir gezi yapmışken bu hafta da Batı Karadeniz Bölgesini detaylı olarak gezme fırsatım oldu.

Batı Karadeniz’in birçok noktasına gitmemiştim, eminim birçok hemşerim de bu bölgelere gitmemiştir. Ana yollar üzerinde olmayan şehirlere ancak işimiz düştüğünde ya da bu şekilde özel gezi organizasyonu ile gideriz.KARADENİZ’İN BATISI ÇOK GÜZEL AMA...

Safranbolu’dan başlayan Amasra ve Cide üzerinden Kastamonu ve Sinop’a devam eden bir güzergâhta iki gün boyunca yeşil ve mavinin adeta birbirine olan girintisi ile seyahat ettik. Her ne kadar Karadeniz bölgesi olsa da Batı Karadeniz ile Doğu Karadeniz birbirine benzeyen ender yönleri var. Havası ve doğası itibariyle aynı olan coğrafya olarak bizim buralara göre çok sarp olan yerler. Hele ki Amasra-Cide arası sahil yolu bildiğiniz sarp kayalıklar üzerinden onlarca kilometrelik mesafe, iki şeritli inişli-çıkışlı araziler... Görmeye değer yerler.

SEYAHAT ETMEK

İnsanın ara sıra seyahat etmesi (yılda bir-iki kez) kişiyi gerçekten dinginleştiriyor. Her ne kadar yorucu yolculuklar olsa da psikolojik olarak ortam değişikliğinden dolayı vücut yenileniyor. Yıl içerisinde bir kaç kez ulaşmak lazım farklı coğrafyalara. Allah’ın yarattığı güzel yerleri temaşa etmek gerek. Yurdumuzun o kadar güzel yerleri var ki seyahat ederek adeta ibadet yapıyor insan.

NE KADAR ŞÜKRETSEK AZDIR

Hep deriz, vatanımız her santimetre karesi şehit kanı ile yıkanmıştır. Cennet gibi bir vatanda yaşıyoruz. Her bir yerin ayrı bir güzelliği ayrı bir tadı var.

Bize bu topraklar üzerinde kolayca gezme imkânı sunan ecdadımızla, dedelerimiz gurur duyuyor, saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

Çok yoğun bir dünyada yaşıyoruz. Yaptığımız meslekler, ailelerimizin üzerimize yüklediği görevler, evden-işe-işten eve yoğun tempolar, gün içerisinde yaptığımız onlarca telefon görüşmeleri...

Sığdıramıyoruz kendimizi bazen bu hayata, bazen yetmediğini düşünürüz zamanın. Hep bir yoğunluk için bazen kaybolur gideriz. Bir bakmışız bir arpa boyu yol alamamışız.

Zaman zaman yenilenmek gerekir, dinlenmek, dingin olma ihtiyacı hisseder ruh ve vücut. Bu ölçüde ara sıra imkânlarımız ölçüsünde seyahatler yapmak gerekir.

Benimle geziye gelen 70 yaşın üstünde bir dedem; “Yaşlandığım için geziye gelmeyecektim ama kendimi genç hissetmek için bu geziye geldim. İnsanın gönlü gençleşiyor, ruhu dinleniyor” demişti.

Betty Williams’in çok sevdiğim bir sözü var: “Her şey kötüye gittiğinde kendine bir tatil ısmarla.” ;)

--

Ubeydullah GÖKTEKİN

Telefon  : +90 530 206 96 00
Mail 1    : ugoktekin@hotmail.com
Mail 2    : ugoktekin@gmail.com
Web      : www.ubeydullahgoktekin.com.tr

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 648