Bugün: 14.11.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • Sosyal Medyada Bir Günün Daha Sınavını Geçemedik

Sosyal Medyada Bir Günün Daha Sınavını Geçemedik

Bir ‘Anneler Günü’nü daha geride bıraktık.
Sosyal medya üzerinden adeta ‘Anneler Günü’ mesajları yağdı. Ama günün en anlamlı ‘Anneler Günü’ fotoğrafı ‘Anneler gününde annesinin etrafını sosyal medyada paylaşım yapmak için selfi (öz çekim) çeken saran çocuklar ve ertesi gün ise yalnız kalan bir anne’ mesajı veren fotoğraftı.

Özellikle yaşıtlarım ve benden büyüklerin ‘Anneler Günü’ mesajlarını sosyal medya üzerinden duyurması da ayrıca manidar. Benim annem dâhil birçok kişinin annesi sosyal medya kullanmıyor. Çok kötü bir alışkanlığımız var. Toplum olarak birçoğumuz yüz yüze yapmadığımız/yapamadığımız kutlama ve tebrikleri sosyal medyada yapıyoruz. Bunun sosyal medyadan yapılmasını elbette eleştirmiyorum, hakkımız yok ancak bunu sadece orada yapılmasını etik bulmuyorum.KANDİL VE ÖNEMLİ GÜNLER ‘SOSYAL MEDYA GÜNÜ’ OLMUŞ

Konu ‘Anneler Günü’nden açılmışken bir konuya daha değinmeden geçemeyeceğim. Hani şu evimizde kutlamadığımız ama Whatsapp, Facebook, Instagram gibi sosyal medya kanalları üzerinden yüzlerce,  binlerce kişiye attığımız mesaj geceleri var.  Gerçekten de öyle bir ilginç duruma geldik ki evimizde ailemizin,  eşimizin, çocuklarımızın (belki de ‘Anneler Günü’nde annelerimizin)  kandil ve önemli günlerinde günlerini yüz yüze kutlamıyor, anmıyor, hatırlamıyoruz. Durumu böyle olmayanlara elbette bir sözüm yok ve ayrıca tebrik ediyorum.

Hepimizin başına gelmiştir önemli bir gecede (kandil) evimizde otururken gelen telefona; ‘Oo kardeşim/arkadaşım senin de gecen/kandilin/günün mübarek olsun,  hayırlı kandiller’ der ve telefonu kapatırız ve sonra elimizde tv kumandası ya da cep telefonu ile evdekilerden hiç haberimiz yokmuşçasına kaldığımız yerden devam ederiz. Birçoğunun; ‘Evet doğru söylüyorsun’ dediğini duyar gibiyim.

BİZ BU HALE NEDEN VE NASIL GELDİK?

Hani dedik ya ah bu sosyal medya! Whatsapp, Facebook, Twitter ve dahası... Her gün yüzlerce,  binlerce paylaşım yaptığımız yer. Evimizde,  arkadaş toplantılarında sosyalleşmek uğruna sosyalleşemediğimiz yer sosyal medya!  Tabi ki sosyal medyanın zararları kadar yararları da var. Mesela Bu yazıyı bile size sosyal medyadan ulaştırmam gibi. Bütün sorunumuz aslında bu mecrada tam gerçek olamamamız. Gerçekte selam vermediğimiz kişilerle burada arkadaş olmak, gerçekte evimizde kutlamadığımız gün ve geceleri burada kutlamak...

Mesela; Kandiller, sadece Whatsapp ve Facebook gibi mecralarda kutlanılan,  hatırlanılan değil, gerçekte aile ve arkadaş ortamlarında kutlanılan, anılan, istişare yapılan yerlerde de olmalı. En azından önemli gün ve gecelerde gecenin atmosferine uygun hareket etmeli ve o geceyi duygusal olarak yaşamalıyız. Bizi kendisine köle eden sosyal medya ve televizyondan o gün ve gecelerde biraz uzaklaşıp o geceyi yaşamalı, yaşatmalıyız.

Ee ne demiştik yazımızın başında, ‘Anneler Günü’nde annesinin etrafını sosyal medyada paylaşım yapmak için selfi (öz çekim) çekmek için saran çocuklar, ertesi gün annesini yalnız bırakıyorsa kandilimiz ve önemli günümüz sadece sosyal medyada kalır ve evlatlıkta, arkadaşlıkla sınıfta kalmış oluyoruz.

Ve sanki biz her gün sınıfta kalıyoruz...

Vesselam...

--
Ubeydullah GÖKTEKİN
Hep Düşünür Bazen Yazar


Telefon  : +90 530 206 96 00
Mail 1    : ugoktekin@hotmail.com
Mail 2    : ugoktekin@gmail.com
Web      : www.ubeydullahgoktekin.com.tr

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 548