Şen: “Türk Emeklisi Sadece Kefen Parasını Düşünmek Zorunda Bırakıldı”

05 Mart 2013 14:28
Şen: “Türk Emeklisi Sadece Kefen Parasını Düşünmek Zorunda Bırakıldı”

Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Osman ŞEN, yayınladığı basın bülteni ile Türkiye’deki emeklilerin çektiği sıkıntıları gündeme getirdi.

Başkan ŞEN, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Gazetenin bir tanesi şöyle manşet atmıştı: ‘Alman’ın emeklisi seyahat, Türk’ün emeklisi de KEFEN parası biriktiriyor.’

Tamamen doğru bir tespit. Ne yazık ki Türk emeklisi artık bazı güzelliklerin hayalini bile kuramıyor. Zaten bu koşullarda kurması da mümkün değil. Hâlbuki her gün basın yayın organlarında manşetler atılıyor. ‘Türk ekonomisinin inanılmaz büyüdüğü.’ Çin ekonomisinden sonra dünyada büyüme rekorları kırarak ikinci sıraya yükseldiği yazılıp çiziliyor.

Ülkede herkes ekonomi profesörü kesilmiş; kanal, kanal dolaşarak pembe tablolar çiziyor ama baktığında Türk halkının büyük bölümü inanılmaz sıkıntılarla boğuşuyor. Aldığı maaşla köyüne gidip gelemeyen emeklinin seyahat planları yapması mümkün mü?

‘Hiç değilse geri kalan kısa ömrümü torunlarımla beraber geçiririm’ diyen emekli kardeşlerimin bir kısmı mecburiyetten tekrar çalışmak zorunda kalıyor, iş yeri açıyor. Devlet hemen onu cezalandırıp aldığı o komik emekli maaşından sosyal güvenlik destek pirimi adı altında % 10 kesinti yapıyor.

Hâlbuki bu insanlar katma değer üretip devlete vergi de sağlıyor. Böyle bir sosyal devlet yapısı olmaz. Sosyal devlet vatandaşının insanca yaşaya bileceği imkânları onlara sağlamakla yükümlüdür. Sen bu insanlara ne verdin ki ne istiyorsun? Bırakın yoksulluk sınırını açlık sınırının altında bir ücrete mahkûm edilen bu insanların parasını kesmeyi hiçbir gerekçe mazur gösteremez.

Bir anonim şirketin % 90 hisseyle ortağı olan ve trilyonlarca kazanç sağlayandan sosyal güvenlik destek pirimi kesmeyeceksin; 700 - 800 Lira maaşı olan insanların maaşından kesinti yapacaksın ya da emekli milletvekili çalışıyorsa onlardan bu kesintiyi yapmayacak ve bu sahipsiz insanlara yükleneceksin. Bu kabul edilir bir durum değildir.

5510 sayılı Kanun ile BAĞ-KUR emeklisiyle, memur emeklisini aynı çatı altına alan düzenlemenin yapılmasından sonra ismini değiştirerek Başkanlığını Kazım Aygün’‘ün yaptığı ve emekli derneklerinden en çok üyeye sahip olan TÜRKİYE EMEKLİLER DERNEĞİ’nin BAĞ-KUR ve memur emeklilerini bu derneğe reysen kaydettikleri yetkililerinde bilgileri doğrultusunda bu zavallı insanlardan habersiz maaşlarından kesinti yapılarak derneğe aktarıldığına dâhil söylentilerin yayıldığı şu günlerde Dernek Başkanı KAZIM AYGÜN’ün kamuoyunu aydınlatacak açıklamalar yapmasını BAĞ-KUR emeklileri adına talep ediyoruz.

Kuruluş amacı emeklinin haklarını aramak olan Derneğin Başkanı ve Yönetimi’ni de bu kadar haksızlıklar karşısında sessiz kaldıkları için şiddetle kınıyorum. Bu tür insanların bu ülkede sivil toplum örgütü pozisyonunda olmasından da hâlâ o makamları işgal ediyor olmasından da üzüntü duyuyorum.”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle