“Tarım Danışmanları Açlığa Mahkûm Edildi”

12 Kasım 2021 20:35
“Tarım Danışmanları Açlığa Mahkûm Edildi”

Giresun Milletvekili Necati Tığlı, AKP iktidarı tarım danışmanlarını açlığa mahkûm ettiğini ileri sürdü.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı; Çiftçilerin üretimini, ürün kalitesini ve verimliliğini artırmak için görev yapan tarım danışmanları bırakın yoksulluğu, açlık sınırının altında bir maaşa mahkûm edildi.

CHP Milletvekili Necati Tığlı, “2021 yılında 2022 bütçesinden yapılacak tarımsal destekler arasında yer alan tarım danışmanları için ayrılan ödeneğin üç yıldır hiç artırılmadan 46 bin lira olarak yapılması büyük haksızlıktır, adaletsizliktir, vicdansızlıktır” dedi.

AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALAN ASGARİ ÜCRETİDE ÇOK GÖRDÜNÜZ

Ziraat Odaları, Kooperatifler ve Birliklerde görev yapan tarım danışmanları için tarımsal desteklemeler kapsamında yapılan ödemelerin 2019’dan bu yana 46 bin lira olarak devam ettiğini ifade eden Milletvekili Tığlı, 2019 yılında asgari ücret baz alınarak belirlenen bu ücrette 3 yıl içinde hiçbir artış yapılmaması bu meslek grubunun gözden çıkartıldığı anlamına gelmektedir. Bu yetersiz destekle tarım danışmanlarının hem SGK primlerini, hem vergilerini, hem araziye ulaşım giderini ödeyip kalanıyla geçinmeleri mümkün değildir” açıklamasını yaptı.

 BU VİCDANSIZLIK DEĞİLSE NEDİR?

CHP’li Tığlı, “asgari ücretin çok altında kalan bir gelirle nasıl çalışacak bu arkadaşlarımız. 2019’dan bu yana asgari ücrette bir artış olmadı mı? Bari buna bakın. Tarım danışmanlarına yapılan destekleme ödemeleri 2019’dan bu yana kimin görüşüyle ve nasıl bir hesaplamayla aynı bırakıldı. Bu hesaplamayı yapanlar acaba bu şartlarda kendileri çalışır mı karnını doyurabilir mi sormak istiyorum. Tarım danışmanları için yapılan destek ödemelerinin her yıl arttırılarak, maaşlarının en azından asgari ücretin altında kalmasının önüne geçilmesi gerekirken üç senedir hiçbir artış yapılmıyor. Açıklanan ve hiçbir artış yapılmayan 46 bin lira ile gelirleri asgari ücretin çok altında kalacak. İktidar Tarım Danışmanına açlığa mahkûm olmamak için bu işi yapma diyor. Hem onlar işsiz, aşsız kalacak hem ülke tarımı kaybedecek.
2020 yılında % 64 (608)'ü erkek, % 46 (508)'i kadın 1.116 tarım danışmanının görev yaptığını belirterek, kadın istihdamı oranı açısından başarılı bir uygulama olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanına sormak istiyorum. Tarım danışmanların en azından açlık sınırının altında kalan asgari ücret düzeyinde maaş alabilmesi, sigorta primlerinin tam olarak yatırılması, tarımsal desteklerin büyük bölümünün kurumlara gitmesinin önlenmesi için hiçbir şey yapmayacak mısınız? Bu kadarı bile fazla mı?” vurgusunu yaptı.


Kaynak : www.kerasushaber.net

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle