Vali Şahin: “Çöp Tesisi İçin Herkes Teşekkür Edecek”

06 Aralık 2012 12:32
Vali Şahin: “Çöp Tesisi İçin Herkes Teşekkür Edecek”

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, Görele'nin Çavuşlu Beldesi’nde yapımı süren Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin (Çöp Tesisi) mahkeme kararı ile durdurulmadığı sürece devam edeceğini söyledi.

 

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, Görele'nin Çavuşlu beldesinde yapımı süren Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin mahkeme kararı ile durdurulmadığı sürece devam edeceğini söyledi. Şahin, belde halkının tesise yönelik tepki ve eylemlerini de `Çavuşlu halkı demokratik hakkını kullanıyor. Bundan doğal bir şey olamaz.` diye değerlendirdi. Tesis bittiğinde herkesin teşekkür edeceğini söyleyen Vali Şahin, `Türkiye'de parmakla gösterilecek bir tesis yapıyoruz.` ifadelerini kullandı.

 

Vali Şahin, Cihan muhabirine yaptığı açıklamada, Çavuşlu Beldesi'ne yapımı süren Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin, inşaatından vaz geçmelerinin mümkün olmadığını kaydetti. Bölgedeki çalışmaların ikinci alınan ÇED raporu doğrultusunda başladığına işaret eden Şahin, `İkinci ÇED raporu, ilkinde yer alan bazı eksiklikleri tespit ederek hazırlandı. İlgili bakanlıktan da ikinci ÇED raporu onay aldı. Tesisin yapımına da ikinci ÇED raporu doğrultusunda başladık.` diye konuştu.

 

Tesisin yapımına kendisinden önce kararın alındığını ve ilgili bakanlığın tesisin yapımına büyük önem verdiğini aktaran Şahin, `Buraya 3 yıl önce tesis yapılması kararlaştırılmış. Bakanlık görevlileri burayı uygun bulmuş. İkinci ÇED raporuna da onay verdiler. Bakanlık buraya çok önem veriyor ve biran önce de bitmesini istiyor. Vazgeçmemiz kesinlikle mümkün değildir. Çalışmalar sürüyor. Devam da edecek. İkinci ÇED raporunun alınmasının ardından, ilkinin bir hükmü kalmaz. İlk ÇED raporu şuanda bir anlam ifade etmiyor. Ben kanun adamıyım. Yanlış yapmamak için çabalıyorum. O nedenle şuanda yapımı süren tesis yasalar çerçevesinde gerçekleştiriliyor.` ifadelerini kullandı.

 

Tesis bittiğinde herkesin teşekkür edeceğini söyleyen Vali Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: `Türkiye'de parmakla gösterilecek bir tesis yapıyoruz. Yapımı süren tesis, Türkiye'de ilk 3'e girecek bir tesis olacaktır. Tesis bittiğinde herkes iyi olmuş diyecek, teşekkür edecek. Başta bölge halkı olmak üzere, herkes o zaman, 'Bu Vali haklıymış, doğruyu yapmış' diyecek. Çünkü biz orada, vahşi depolama alanı yapmıyoruz. Biz Çavuşlu'ya, Katı Atık Bertaraf Tesisi inşaa ediyoruz. Tesiste katı atıklar düzenli bir işlemden geçirilecek ve tamamen ortadan kaldırılacak. Giresun'da katı atık sorunun tümden çözümüne yönelik bir proje bu.`

 

Çavuşlu halkının tesise yönelik tepkileri ile eylemlerini de değerlendiren Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, `Çavuşlu halkı demokratik hakkını kullanıyor. Bundan doğal bir şey olamaz. Olay çıkaranlar da belli. Birkaç kişi. Dediğim gibi, belde halkının demokratik hakkıdır bu. Haklarını da kullanıyorlar.` diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle